Un bărbat şi o femeie din localitatea arădeană Andrei Șaguna, ambii de 75 de ani, au decedat, în noaptea de vineri spre sâmbătă, după ce locuinţa le-a luat foc în urma unui scurtcircuit produs la un frigider defect.
Pompierii au intervenit în jurul orei 23.45, focul fiind observat târziu de vecini, când întreaga locuinţă era deja cuprinsă de flăcări.
„Incendiul a fost observat foarte târziu, fiind anunţat la 112 de către vecini, astfel că la sosirea echipajelor de intervenţie acesta se manifesta generalizat la întreaga construcţie, casă de locuit. După pătrunderea în interior a echipelor de recunoaştere şi căutare, au fost găsite două victime, bărbat şi femeie, decedate“, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Arad.
Incendiul a fost stins după aproximativ două ore de intervenţie, iar pompierii au stabilit drept cauză probabilă un scurtcircuit provocat de un frigider defect.