Ziarul electronic al arădenilor

Sport

UTA Arad a terminat la egalitate meciul cu Farul Constanța

Sport
Formaţia UTA Arad a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susţinut, sâmbătă, în deplasare, în compania echipei Farul Constanța, în etapa a XXI-a a Ligii I. Pentru Farul a marcat Dumitraşcu în minutul 81, iar pentru UTA a punctat Rus, în minutul 67. Rezultate Liga II: Vineri FC Argeş - Pandurii Lignitul Târgu Jiu 3-1 FC Universitatea Cluj - Chindia Târgovişte 3- Sâmbătă AFC Ripensia Timişoara - CS Luceafărul Oradea 2- CS Aerostar Bacău - FC Metaloglobus Bucureşti 9-1 CS Mioveni - CS Sportul Snagov 0-4 ASC Daco-Getica Bucureşti - ACS FC Academica Clinceni 0-2 ACS Dacia Unirea Brăila - ACS Poli Timişoara 2-0 ASSCS Farul Constanţa - AFC UTA Arad 1-1 (ora 11.30) ACS ASU Politehnica Timişoara - ACS Energeticianul 0-0 (ora 14.00) Duminică FC Petrolul Ploieşti - CS Baloteşti 5-1 (
ICIM Arad – Olimpia CSU Braşov 85-73, în Liga Naţională

Sport
FCC ICIM CSB Arad a învins-o pe CSTBv Olimpia CSU Braşov cu scorul de 85-73 (20-14, 21-22, 19-23, 25-14), vineri, pe teren propriu, în Liga Naţională de baschet feminin. Brankica Hadzovic a fost MVP-ul meciului, cu 31 puncte, 13 recuperări, 8 pase decisive pentru ICIM. Miljana Dzombeta a contribuit cu 15 p, 4 rec, 3 pd. De la Olimpia, medaliată cu bronz în campionatul trecut, s-au remarcat Carla Donette Bartee, 24 p, 11 rec, Flavia Ferenczi, 15 p, 3 pd, Alina Podar, 14 p, 3 rec, 5 pd, şi Biljana Pesovic, 14 p, 4 rec, 6 pd. ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe ocupă primul loc, cu 16 puncte (8 jocuri), urmată de CS Municipal Satu Mare, 12 p (7 j), CSTBv Olimpia CSU Braşov, 13 p (9 j), FCC ICIM CSB Arad, 11 p (8 j), etc.
Marius Copil: „În 2019 îmi doresc să câştig un turneu ATP şi să ajung în Top 50“

Sport
Tenismanul arădean Marius Copil a declarat că în 2019 îşi doreşte să câştige un turneu ATP şi să ajungă în Top 50 mondial, unde să rămână cât mai mult timp. „Anul viitor sper să fie mai bun şi să fiu mai mulţumit. Vreau să am un turneu ATP câştigat şi să ajung în Top 50, să rămân acolo“, a declarat Copil. Întrebat dacă la JO de la Tokyo ar vrea să joace la dublu mixt, Copil a răspuns: „La dublu mixt la Tokyo, Horia este luat, am rămas eu cu Florin Mergea, să vedem cine ne vrea. Acum doar Monica s-a înscris pentru dublu-mixt, deci lupta mea este cu Florin“. Marius Copil a fost prezent, marţi, la sediul COSR, unde a fost prezentat lotul olimpic de tenis, format din 12 sportivi, între care se mai află Mihaela Buzărnescu, Monica Niculescu, Horia Tecău sau Simona Halep.
Croatul Luka Modric a câştigat Balonul de Aur 2018

Sport
Mijlocaşul Luka Modric, jucătorul echipei Real Madrid şi căpitanul naţionalei Croaţiei, a fost declarat câştigătorul trofeului „Balonul de Aur“, pentru cel mai bun fotbalist din lume în 2018, luni seara, la Paris, în gala organizată de revista France Football. Modric, care a câştigat în acest an Liga Campionilor cu Real şi medaliile de argint la Cupa Mondială cu echipa reprezentativă, a pus astfel capăt dominaţiei instituite în ultimii zece ani de portughezul Cristiano Ronaldo şi argentinianul Lionel Messi. Luka Modric, care are trei trofee în Champions League în ultimele sezoane cu Real Madrid, a fost desemnat şi cel mai bun jucător al turneului final al CM 2018. Ultimul jucător care cucerea trofeul, în afara lui Messi şi Ronaldo (fiecare cu cinci trofee), a fost brazilianul Kaka, în 2
Răzvan Marin, cel mai bun fotbalist al anului la Gala Fotbalului Românesc

Sport
Mijlocaşul echipei Standard Liege, Răzvan Marin, a fost desemnat, luni, în cadrul Galei Fotbalului Românesc, fotbalistului anului 2018, câştigând această secţiune în competiţie cu Alexandru Mitriţă şi Ciprian Tătăruşanu. În cadrul Galei Fotbalului Românesc, care a avut loc la Soiree Exclusive Venue, premiul pentru cel mai bun portar a fost câştigat de Ionuţ Andrei Radu, cel mai bun atacant fiind desemnat Alexandru Mitriţă. Premiul pentru cel mai bun arbitru i-a revenit lui Radu Petrescu, iar conducătorul anului a fost desemnat Laszlo Dioszegi, de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Fotbalistul cu cea mai spectaculoasă ascensiune în 2018 a fost desemnat Alexandru Cicâldău, ia cel mai bun tânăr fotbalist al anului 2018: Olimpiu Moruţan. Cel mai bun jucător străin în Liga I în 2018 a fost desem
UEFA: O nouă competiţie europeană intercluburi, începând din 2021

Sport
Comitetul Executiv al UEFA, reunit duminică, la Dublin, a aprobat crearea unei noi competiţii continentale intercluburi, pentru ciclul competiţional 2021-2024, informează uefa.com. La noua competiţie, care momentan are numele UEL2, vor participa 32 de echipe în faza grupelor. Vor exista opt grupe de câte patru echipe, fază urmată de optimi, sferturi de finală, semifinale şi finală. Înaintea optimilor, va avea loc şi un play-off între echipele de pe locul doi în fiecare grupă şi echipele de pe locul trei în fiecare grupă din Liga Europa. Noua competiţie va consta în 141 de meciuri care se vor disputa pe parcursul a 15 etape, la fel ca în Liga Europa. Partidele vor avea loc în zilele de joi. Liga Campionilor se va disputa în continuare în zilele de marţi şi miercuri, iar Liga Europa şi n
Fotbal. Rezultate din etapa a 20-a a Ligii a II-a

Sport
Rezultate înregistrate, sâmbătă și duminică, în meciurile programate în etapa a 20-a a campionatului de fotbal Liga a II-a. Rezultate: Sâmbătă AFC UTA Arad - ASC Daco-Getica Bucureşti 1-1 ACS FC Academica Clinceni - CS Mioveni 2-1 CS Baloteşti - FC Argeş 4-0 CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu - CS Aerostar Bacău 2-0 AFC Ripensia Timişoara - ACS Dacia Unirea Brăila 2-0 CS Sportul Snagov - FC Petrolul Ploieşti 0-1 ACS Poli Timişoara - ASSCS Farul Constanţa 3-0 (ora 14.00). Duminică CS Luceafărul Oradea - ACS Energeticianul 2-1 (ora 11.00) FC Metaloglobus Bucureşti - AS FC Universitatea Cluj 0-1 (ora 11.00) AFC Chindia Târgovişte - ACS ASU Politehnica Timişoara 2-1 (ora 14.00). În clasament, pe primul loc se află Chindia Târgovişte, 44 puncte, urmată de Sportul Snagov, cu 43 puncte,
Ţucudean, întrebat pe cine vede jucătorul anului în România: „Eu“

Sport
Atacantul formaţiei CFR Cluj, arădeanul George Ţucudean, consideră că ar trebui să fie declarat jucătorul anului în România. Întrebat, joi, într-o conferinţă de presă, pe cine vede jucătorul anului în România, Ţucudean a răspuns: „Eu. Păi am câştigat campionatul, am câştigat titlul de golgheter şi Supercupa şi nici măcar nu m-au pus la posibili câştigători. Ce, trebuie să câştig campionatul mondial ca să mă pună?“. Antrenorul lui Ţucudean, Toni Conceicao, conderă că jucătorul său a dat un răspuns bun. „Eu cred că a dat un răspuns bun. Mie îmi place de el, pentru că e bine să fie motivat şi să aibă încerdere în calităţile sale“, a spus Conceicao. George Ţucudean a câştigat sezonul trecut campionatul şi Supercupa României cu CFR Cluj, fiind golgeterul Ligii I, cu 15 goluri, la egalitate
România a urcat două poziţii în clasamentul FIFA

Sport
Reprezentativa României a urcat două poziţii faţă de luna precedentă, pe locul 24, acumulând 1.501 de puncte, în clasamentul FIFA Coca-Cola dat publicităţii joi. România este mai bine clasată decât Serbia, fosta adversară din Liga Naţiunilor, care a câştigat grupa a IV-a a Diviziei C. Sârbii sunt pe locul 29, cu 1.471 de puncte, după o urcare de şase poziţii. La vârful ierarhiei, Belgia a rămas pe primul loc, cu 1.727 de puncte, iar Franţa este locul 2, cu 1.726. Pe locul al treilea se menţine Brazilia, cu 1.676 de puncte, la fel Croaţia, pe locul 4, cu 1.634 de puncte. Anglia se menţine pe 5, cu 1.631 de puncte, Portugalia a urcat pe 6, cu 1.614 puncte, iar Uruguay a coborât de pe 6 pe 7, cu 1.609 puncte. Pe locurile 8-10 se situează în ordine, la fel ca luna trecută, Elveţia (1.599 d
Fotbal. Rezultate din etapa a 19-a a Ligii a II-a

Sport
Rezultate înregistrate, marți și miercuri, în meciurile programate în etapa a 19-a a campionatului de fotbal Liga a II-a. Rezultate: Marţi Academica Clinceni - Petrolul Ploieşti 2-1 Miercuri CS Baloteşti - CS Aerostar Bacău 1-1 ACS Dacia Unirea Brăila - CS Luceafărul Oradea 1-1 FC Metaloglobus Bucureşti - ACS ASU Politehnica Timişoara 0-1 CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu - AS FC Universitatea Cluj 1-5 AFC UTA Arad - CS Mioveni 2-1 ACS Poli Timişoara - ASC Daco-Getica Bucureşti 0-0 CS Sportul Snagov - Fotbal Club Argeş 1-0 (ora 14.00) AFC Ripensia Timişoara - ASSCS Farul Constanţa 1-0 (ora 17.00) Joi AFC Chindia Târgovişte - ACS Energeticianul. Pe primele locuri sunt Sportul Snagov, cu 43 de puncte, Chindia Târgovişte, 40 de puncte (un meci mai puţin), Academica Clinceni, 39 pu