Ziarul electronic al arădenilor

Sport

Marius Copil a urcat pe locul 82 în clasamentul ATP

Sport
Tenismanul arădean Marius Copil a reuşit un salt de zece locuri, de pe 92 pe 82, în clasamentul mondial al jucătorilor profesionişti de tenis (ATP), dat publicităţii luni, după ce a atins sferturile de finală la Antwerp, venind din calificări. Mai impresionant este saltul fostului lider mondial Andy Murray, campion la Antwerp (victorios în sferturi în faţa lui Copil, n. red.), de 116 locuri, până pe 127. În schimb, tânărul rus Andrei Rublev, câştigătorul titlului la Moscova, a urcat nouă locuri şi se află pe 22, cea mai bună clasare din carieră. Canadianul Denis Shapovalov, care şi-a trecut în palmares primul său titlu, la Stockholm, a urcat şapte poziţii şi se află pe 27. Podiumul este neschimbat, cu sârbul Novak Djokovic pe primul loc, urmat la 320 de puncte de Rafael Nadal şi la pes
Liga Campionilor. Ovidiu Haţegan va arbitra partida dintre Ajax Amsterdam şi Chelsea

Sport
Arbitrul arădean Ovidiu Haţegan va arbitra partida dintre Ajax Amsterdam şi Chelsea, din etapa a III-a a fazei grupelor Ligii Campionilor. Hațegan va fi ajutat la cele două linii de asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe. Al patrulea oficial a fost desemnat Sebastian Colţescu, în timp ce observator de arbitri va fi Bo Karlsson, din Suedia. Meciul se va disputa pe stadionul „Johan Cruyff“ din Amsterdam, unde îşi dispută jocurile de acasă echipa internaţionalului român Răzvan Marin. Partida este programată să înceapă, miercuri, la ora locală 18.55 (19.55 în România). Ajax este pe primul loc în Grupa H, cu 6 puncte acumulate după primele două etape, iar Cheslea este pe locul secund, cu 3 puncte. Ovidiu Haţegan a mai arbitrat în acest sezon în grupele Ligii Campionilor partida Bo
UPDATE Fotbal. Rezultate din etapa a 13-a a Ligii a II-a

Sport
Rezultate înregistrate în partidele disputate, sâmbătă, în etapa a 13-a din Liga a II-a de fotbal. Rezultate: SCM Gloria Buzău - ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 0-0 FC Metaloglobus Bucureşti - CSM Reşiţa 1-0 AFC Dunărea Călăraşi - AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele 3-2 CS Sportul Snagov - CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu 3-2 FC Petrolul Ploieşti - CS Concordia Chiajna 3-0 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - Fotbal Club Rapid 1-0 (16.00) Duminică AFC Ripensia Timişoara - ASC Daco-Getica Bucureşti 7-2 AFC UTA Arad - ASU Politehnica Timişoara (Stadion Motorul, ora 11.00) 1-0 AS FC Universitatea Cluj - CS Mioveni (11.30) 2-2 Luni Fotbal Club Argeş - FC Farul Constanţa (18.00) CS Mioveni ocupă primul loc, cu 27 puncte (13 jocuri), urmată de Turris Oltul Turnu Măgurele, 26 p (13 j), UTA, 2
UPDATE 2 Marius Copil, în sferturile de finală ale turneului de la Antwerp

Sport
Tenismanul arădean Marius Copil s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ATP de la Antwerp (Belgia), dotat cu premii totale de 635.750 euro, după victoria cu 6-4, 5-7, 7-6 (9/7) în faţa argentinianului Diego Schwartzman, al treilea favorit, locul 15 mondial. Copil, care împlinit chiar joi 29 de ani, 92 ATP, venit din calificări, a obţinut victoria în două ore şi 45 minute, setul al treilea durând nu mai puţin de o oră şi zece minute. Arădeanul a reuşit 13 aşi, faţă de adversarul său care a reuşit unul singur. Pentru calificarea în sferturi, Copil va fi recompensat cu 18.590 euro şi 57 puncte ATP. Schwartzman (27 ani) se impusese în singurul duel cu Copil, anul acesta, în trei seturi, 6-3, 4-6, 6-1, în primul tur la Acapulco. În runda următoare Marius Copil va juca împo
Turris Turnu Măgurele – UTA Arad 1-1, în Liga a II-a

Sport
Liderul Turris-Oltul Turnu Măgurele a terminat la egalitate cu UTA Arad, 1-1, miercuri, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 12-a a Ligii a II-a de fotbal. Ciprian Rus a deschis scorul pentru UTA (54), dar oaspeţii au rămas în zece, Andrei Rus fiind eliminat în min. 65. Sergiu Negruţ a adus egalarea în min. 78. Rezultate: FC Farul Constanţa - AS FC Universitatea Cluj 3-2 CS Mioveni - CS Sportul Snagov 2-1 CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu - AFC Ripensia Timişoara 0-0 ASC Daco-Getica Bucureşti - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 0-1 CS Concordia Chiajna - AFC Dunărea Călăraşi 1-0 ASU Politehnica Timişoara - FC Metaloglobus Bucureşti 1-1 CSM Reşiţa - SCM Gloria Buzău 2-1 ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Fotbal Club Argeş 2-1 Fotbal Club Rapid - FC Petrolul Ploieşti 1-0 AFC Tu
Sorin Mîneran, locul 5 la Maratonul Internaţional Bucureşti și campion național

Sport
Maratonul Internaţional Bucureşti, care a avut loc, duminică, în Capitală, a fost câştigat la masculin de sportivul kenyan Hosea Kipkemboi, iar primul român care a terminat cursa a fost arădeanul Sorin Mîneran. Kenyanul Hosea Kipkemboi a obţinut un record de cursă, cu timpul de 2 ore, 10 minute şi 49 de secunde. El câştigase şi cursa de anul trecut, când obţinuse timpul de 2 ore, 11 minute şi 32 de secunde. Kenyanul a fost urmat de doi compatrioţi ai săi, Jacob Chesari Kirui, cu 2 h 17 min 25 sec, şi Mibei Dominic Kipngeno (2 h 18 min 48 sec). Primul român care a terminat cursa a fost Sorin Mîneran, de la CSU Arad, care a obţinut locul 5, cu timpul de 2 h. 30 min 26 sec, devenind astfel campion naţional. Cursa feminină de maraton a fost câştigată de Sophia Chesir, din Kenya, cu 2 ore 3
Melodiile preferate ale jucătorilor din naționala de fotbal a României

Sport
Romario Benzar ascultă Beatles, Vasile Mogoş este fan Puiu Codreanu, iar Ianis Hagi îl preferă pe Eminem, conform unui material de pe site-ul frf.ro, referitor la melodiile preferate a mai multor „tricolori“. Jucătorii naţionalei României se pregătesc la Mogoşoaia pentru meciurile cu Insulele Feroe şi Norvegia, din preliminariile Euro-2020. România va întâlni reprezentativa Insulelor Feroe pe 12 octombrie, de la ora 19.00, pe stadionul Torsvollur din Torshavn, iar pe 15 octombrie va înfrunta Norvegia, pe Arena Naţională din Bucureşti (ora 21.45).
Ovidiu Haţegan va arbitra un meci din preliminariile Euro 2020

Sport
Arbitrul arădean Ovidiu Haţegan va conduce meciul dintre naţionalele Turciei şi Albaniei, care va avea loc vineri, la Istanbul, în Grupa H a preliminariilor Euro 2020, informează site-ul Federaţiei Române de Fotbal. Arbitri asistenţi vor fi Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe, în timp ce al patrulea oficial a fost desemnat Sebastian Colţescu. Haţegan (39 ani) este arbitru FIFA din 2008, iar aceasta este a doua partidă pe care o va conduce din campania EURO 2020, după Belgia - Rusia (3-1). În 2019, el a mai arbitrat în Europa League (inclusiv semifinala Chelsea - Eintracht Frankfurt 1-1), finala mică a Ligii Naţiunilor (Elveţia - Anglia 0-0, 5-6 la loviturile de departajare) şi un meci din grupele Ligii Campionilor (Dortmund - Barcelona 0-0). Turcia ocupă prima poziţie în grupă, cu 15
Fotbal. Rezultate din etapa a 10-a a Ligii a II-a

Sport
Rezultate înregistrate în partidele disputate, sâmbătă, în etapa a 10-a din Liga a II-a de fotbal. Rezultate: FC Farul Constanţa - CS Sportul Snagov 1-0 CS Mioveni - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-0 ASC Daco-Getica Bucureşti - AFC Dunărea Călăraşi 2-3 CS Concordia Chiajna - FC Metaloglobus Bucureşti 1-1 CSM Reşiţa - ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 1-7 CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu - FC Petrolul Ploieşti 0-1 ASU Politehnica Timişoara - FC Argeş 3-0 (ora 14.00) Duminică AS FC Universitatea Cluj - AFC Ripensia Timişoara 1-1 (ora 13.00) Marţi Turris-Oltul Turnu Măgurele - SCM Gloria Buzău (ora 19.30) Partida FC Rapid - UTA Arad a fost amânată pentru 20 noiembrie. Turris-Oltul Turnu Măgurele ocupă primul loc, cu 22 puncte (9 jocuri), urmată de CS Mioveni, 20 puncte, UTA Arad, 1
Euro 2020. Jucătorii României pentru partidele cu Insulele Feroe şi Norvegia

Sport
Selecţionerul reprezentativei României, Cosmin Contra, a anunţat lotul final, de 24 de jucători, pentru meciurile cu Insulele Feroe şi Norvegia din preliminariile Euro 2020, informează Federaţia Română de Fotbal. Printre cei 24 de jucători reţinuţi este şi Alexandru Mitriţă, mijlocaşul lui New York City FC. România va întâlni reprezentativa Insulelor Feroe pe 12 octombrie, de la ora 19.00, pe stadionul Torsvollur din Torshavn, iar pe 15 octombrie va înfrunta Norvegia, pe Arena Naţională din Bucureşti (ora 21.45). Tricolorii convocaţi pentru aceste partide sunt: Portari: Ciprian Tătăruşanu (Lyon, 63/0), Florin Niţă (Sparta Praga, 2/0), Ionuţ Radu (Genoa, 0/0) Fundaşi: Romario Benzar (Lecce, 16/0), Vasile Mogoş (Cremonese, 0/0), Vlad Chiricheş (Sassuolo, 56/0), Adrian Rus (MOL Fehérvár