Ziarul electronic al arădenilor

Superliga. UTA Arad – Oţelul Galaţi 3-1

UTA Arad a învins-o pe Oţelul Galaţi cu scorul de 3-1 (0-0), joi, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a şasea a fazei play-out a Superligii de fotbal.

„Bătrâna Doamnă” a făcut diferenţa graţie mutărilor realizate de Mircea Rednic la pauză. Kevin Luckassen a dat pasa de gol la reuşita kenyanului Eric Johana Omondi (62), apoi acesta i-a întors serviciul vârfului olandez (78), iar Rareş Pop (81) a parafat victoria arădenilor.

Golul de onoare al gălăţenilor a fost înscris de italianul Juri Cisotti (90+4), la ultima fază a meciului.

Oţelul a început mai bine jocul şi a avut un gol anulat la Alex Pop (10) şi o ratare a lui Samuel Teles (15). UTA a echilibrat jocul şi şi-a creat şi ea ocazii până la pauză, prin Ibrahima Conte (21) şi Cristian Mihai (40).

Oţelul avea patru victorii şi un egal în play-out până la meciul de la Arad.

În sezonul regulat, meciul direct de la Galaţi s-a terminat cu un egal (1-1), dar Oţelul s-a impus cu 4-2 în deplasare, în retur.

UTA Arad: Kucker – Căpuşă, Stolnik, Conte, D. Rodrigues (Trif 67) – Micovshi (A. Lopez 84), C. Mihai, Joao Pedro (Luckassen 46) – Omondi, Tudorie (Vulturar 46), Ezekiel (R. Pop 59).

Antrenor: Mircea Rednic

Oțelul Galați: E. Pap – Adăscăliţei, Yabre, J. Cisse, Miguel Silva – Cisotti, Zivulic (I. Neagu 79), S. Teles (Rusevic 79) – R. Tănasă (Bodişteanu) – Al. Pop (J. Lameira 63), A. Malle (A. Rus 75).

Antrenor: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: Cisotti 13, A. Malle 35

Arbitri: Viorel Flueran – Alexandru Cerei, Alexandru Vodă – Sorin Vadana

Arbitri VAR: Florin Andrei – Florin Mazilu

Observator: Nicolae Grigorescu.