Cetatea Aradului, în care se află o importantă bază militară şi pe care autorităţile locale încearcă de trei decenii să o introducă în circuitul civil şi turistic, şi-a deschis porţile pentru vizitatori, marţi, pentru câteva ore, în cadrul unor manifestări dedicate Zilei Armatei Române.
Sute de persoane, majoritatea copii, au trecut de porţile cetăţii militarizate, nu doar pentru a admira zidurile seculare, dar şi pentru a vedea tehnica de luptă.
Gazde au fost militarii Batalionului 191 Infanterie „Colonel Radu Golescu“, care au prezentat cazarma cu puternice rezonanţe istorice şi au invitat vizitatorii să vadă armamentul, tehnica şi echipamentele din dotare. În plus, cei prezenţi au putut să vadă demonstraţii de luptă, să înveţe cum să se orienteze în teren cu ajutorul busolei sau cum se măsoară unghiurile şi distanţele cu ajutorul binoclului.
„Mâine sărbătorim Ziua Armatei României, iar în preambul am organizat mai multe activităţi, între care ştafeta veteranilor pe traseul Arad – Oradea şi o activitate de întreţinere a mormintelor eroilor din Cimitirul Pomenirea. Sprijinim inclusiv copiii cu diverse afecţiuni, chiar am avut o solicitate pentru un tânăr de 25 de ani suferind de autism, astăzi l-am adus în cazarmă, a avut ocazia să îmbrace o ţinută militară pentru a se simţi pentru o zi militar, aşa cum şi-a dorit. Este o chestiune de suflet pentru noi“, a declarat comandantul Batalionului 191 Infanterie „Colonel Radu Golescu“, locotenent-colonelul Cristian Ţecu.
Manifestările din Arad dedicate Zilei Armatei Române au mai cuprins o activitate de îngrijire a mormintelor eroilor din Cimitirul Pomenirea, la care au fost implicaţi militari şi elevi. Miercuri, în Piaţa Avram Iancu din municipiu şi la Monumentul Eroilor de Păuliş au loc comemorări.
Cetatea Aradului a fost ridicată pentru apărare din ordinele Împărătesei Maria Tereza, în a doua jumătate a secolului al XVIII-lea. Este construită în stil Vauban şi este una dintre puţinele de acest tip din Europa care au rămas bine conservate. Are 47 de pavilioane, iar construcţiile existente ocupă 150.000 de metri pătraţi din cele 90 de hectare pe care le are întreaga cetate.
Autorităţile locale din Arad încearcă de 30 de ani să obţină mutarea bazei militare din cetate, pentru a face din aceasta o atracţie turistică importantă în vestul ţării. Există încheiat un protocol cu Ministerul Apărării Naţionale, care prevede mutarea bazei în momentul în care municipalitatea arădeană pune la dispoziţia militarilor o unitate dezactivată din cartierul Gai, care trebuie modernizată pentru a corespunde cerinţelor actuale.
sursa: Agerpres