Ziarul electronic al arădenilor

Știri pe scurt

Un bărbat din orașul Chișineu-Criș a fost reținut de polițiști, fiind acuzat că ar fi săvârșit acte de schingiuire asupra unui câine.

IPJ Arad a informat că, în ziua de 31 ianuarie, polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au fost sesizați despre posibile acte de violență asupra unui câine, în extravilanul localității Sintea Mare. „Din cercetări a reieșit că un bărbat în vârstă de 55 de ani, din Chișineu-Criș, ar fi săvârșit acte de schingiuire asupra unui exemplar canin. Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și urmează să fie prezentat magistraților de la Judecătoria Chișineu-Criș, cu propunerea luării unei măsuri preventive“, se arată într-o informare remisă de Biroul de presă al Inspectoratului de Poliție al Județului Arad.

Autoturism incendiat la Ineu

Un autoturism parcat pe marginea unui drum din orașul Ineu a fost distrus în totalitate, în urma unui incendiu. „Alarma s-a dat marți, în jurul orei 23.15, iar la fața locului a ajuns în cel mai scurt timp un echipaj de la Detașamentul de Pompieri Ineu, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă. La sosirea echipajului de intervenție, incendiul se manifesta generalizat, la întreg autoturismul, cu flacără deschisă și degajări de fum“, a informat ISU Arad. Incendiul a fost lichidat prompt de pompieri, iar în urma flăcărilor autoturismul a fost afectat în totalitate. „Nu au fost înregistrate victime. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind flacără, prin folosirea intenționată a sursei de aprindere pentru a genera incendiul. Cazul a rămas în atenția organelor competente pentru cercetări“, au transmis reprezentanții ISU Arad.

Accident rutier în Lipova

Polițiștii din Lipova au fost sesizați, miercuri, în jurul orei 8.40, despre un eveniment rutier care a avut loc pe raza acestui oraș. Din primele cercetări a reieșit că un bărbat în vârstă de 56 de ani, din Sântana, în timp ce conducea o autoutilitară pe D.N. 7, a intrat în coliziune cu o altă autoutilitară. „În urma impactului a rezultat rănirea (ușoară la prima vedere) a unuia dintre conducători, acesta fiind transportat la spital pentru evaluarea stării sale și acordarea de îngrijiri medicale. A fost testat cu aparatul alcooltest doar un conducător auto, iar șoferului transportat la spital urmează a-i fi recoltate probe biologice. Polițiștii continuă cercetările într-un dosar penal, întocmit pentru vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor care au dus la producerea accidentului“, a informat IPJ Arad. Pompierii au acționat pentru extragerea victimelor din autovehicule, ulterior acestea fiind preluate de către echipajele medicale.

Femeie cercetată pentru distrugere

O femeie din comuna Șicula este cercetată penal pentru distrugere și amenințare, după un conflict cu soțul ei. Conform informațiilor transmise, miercuri, de Inspectoratul de Poliție al Județului Arad, polițiștii din cadrul Secției 5 Rurală Ineu au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unei femei în vârstă de 52 de ani, din Șicula. „Aceasta, pe fondul unui conflict, ar fi distrus geamurile locuinței și și-ar fi amenințat soțul cu acte de violență. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal, pentru distrugere și amenințare“, se menționează într-o informare remisă de Biroul de presă al IPJ Arad.

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.