Clubul UTA Arad a anunțat despărțirea de portarul Robert Popa, care a ajuns sub comanda antrenorului Mircea Rednic anul trecut, în luna iunie.
„Împrumutat de la FCU Craiova la începutul sezonului 2024 – 2025, înțelegerea cu Robert Popa și UTA s-a încheiat astăzi. Clubul nostru îi mulțumește pentru munca depusă în cele 16 meciuri în care a apărat poarta „Bătrânei Doamne” și îi urează mult success pe mai departe”, a transmis, duminică, clubul UTA.
Născut pe 5 martie 2003, Robert Popa a început fotbalul la CSM Râmnicu Vâlcea, de unde a trecut la FC Argeş.
Înainte de UTA, el a apărat cinci sezoane poarta echipei FCU Craiova 1948, de unde a fost convocat la toate loturile naţionale de juniori ale României.
Tot duminică, UTA a anunțat că a ajuns cu clubul Universitatea Cluj-Napoca la un acord pentru transferul definitv al portarului Andrei Gorcea.
Conform clubului din Arad, contractul cu UTA se întinde pe o perioadă de un an și jumătate, plus posibilitate de prelungire.