Preşedintele PNL Arad, europarlamentarul Gheorghe Falcă, a declarat duminică, la ieşirea de la urne, că a votat pentru „viitorul pozitiv” şi împotriva întoarcerii spre un regim „controlat de Moscova”.
„Întotdeauna votul este un lucru important pentru comunităţi sau pentru naţiuni. În acest moment, trebuie să dăm un vot pentru a rămâne în structurile europene, pentru a primi bani europeni, pentru a avea siguranţă NATO, sau să ne întoarcem în trecut. Eu am votat pentru viitorul pozitiv al României, am votat pentru posibilitatea de a implementa în România 80 de miliarde de euro pentru dezvoltare şi, evident, am votat împotriva extremismului, împotriva întoarcerii spre un regim care să fie controlat de Moscova. De aceea, mă bucur că au venit mai mulţi oameni la vot, sunt sigur că până la sfârşitul zilei prezenţa va fi şi mai mare şi asta arată că România profundă ştie să îşi apere direcţia europeană în care suntem astăzi, direcţia care a garantat întotdeauna prosperitate şi un drum pozitiv al ţării noastre”, a declarat Gheorghe Falcă.
Prezenţa la urne în judeţul Arad, până la ora 12:15, a fost de aproximativ 19%.
În primul tur al alegerilor prezidenţiale, George Simion a câştigat 46,66% din voturi în judeţ, în timp ce pe locul doi s-a clasat Crin Antonescu, cu 19,51%, iar Nicuşor Dan a obţinut 15,93%.