Ziarul electronic al arădenilor

UTA a învins Dinamo și obține prima victorie în actualul sezon în Liga I

UTA Arad a obținut prima victorie după revenirea în Liga I, după ce a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), pe Dinamo București, în ultimul meci al etapei a cincea din Liga I.

UTA a marcat prin Ioan Hora a marcat din penalty, în minutul 42, acordat după un fault al lui Puljic asupra lui Ursu.

Dinamo a ratat ocazii de gol prin Juan Camara (2, 39) şi Diego Fabbrini (77). UTA a mai avut o şansă de gol, prin Rusu, care nu a ajuns la centrarea lui Neluţ Roşu (47).

Dinamo ar fi putut primi şi ea un penalty, în min. 60, când mingea a lovit mâna lui Rusu, în propriul careu.

Dinamo rămâne cu o victorie în acest sezon, obţinută în deplasare. Pe teren propriu, Dinamo are două egaluri şi un eşec.

UTA venea după trei egaluri şi un eşec.

Etapa următoare, ultima disputată înaintea pauzei pentru meciurile echipelor naționale, UTA Arad va juca, pe teren propriu, împotriva echipei Academica Clinceni, luni, 5 octombrie, de la ora 21.00.

Dinamo: Mejias – Gonzalez, Puljic, Grigore, Lopez Blanco – Sorescu (Fabbrini ’54), Răuţă (Măgureanu ’75), Gol, Camara, Borcea (Borja Valle ’30)- Nemec. Antrenor: Cosmin Contra.

UTA Arad: Iacob – Tomozei, Erico da Silva, Benga, Roumpoulaku – Miculescu (Ursu ’23), Neluţ Roşu (Melinte ’77), Albu, Denis Rusu – Hora (Klapan ’68), Buhăcianu (Rus ’78). Antrenor: Laszlo Balint.

Cartonaşe galbene: Nemec ’29, Borja ’36, Grigore ’51, Gol ’63 / Roumpoulaku ’44, Iacob ’90+2, Melinte ’90+7

Meciul a fost arbitrat de Sebastian Colţescu, ajutat de Radu Ghinguleac şi Valentin Dumitru.

Rezervă a fost Cătălin Buşi, iar observator Aron Huzu.

Laszlo Balint: „Îi felicit pe băieţi, a fost o victorie muncită“