Ziarul electronic al arădenilor

Programul meciurilor de la EURO 2020, după revizuirea stadioanelor

Programul şi locul de disputare ale meciurilor de la EURO 2020, după ce UEFA a renunţat, vineri, la oraşele Bilbao şi Dublin, aflate iniţial pe lista de 12 gazde ale turneului final programat în acest an între 11 iunie şi 11 iulie.

Grupa A

11 iunie: Turcia – Italia (Stadionul Olimpic din Roma)

12 iunie: Ţara Galilor – Elveţia (Stadionul Olimpic din Baku)

16 iunie: Turcia – Ţara Galilor (Stadionul Olimpic Baku)

Italia – Elveţia (Stadionul Olimpic Roma)

20 iunie: Elveţia – Turcia (Stadionul Olimpic Baku)

Italia – Ţara Galilor (Stadionul Olimpic Roma)

Grupa B

12 iunie: Danemarca – Finlanda (Parken Stadium Copenhaga)

Belgia – Rusia (Gazprom Arena Sant Petersburg)

16 iunie: Finlanda – Rusia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)

17 iunie: Danemarca – Belgia (Parken Stadium Copenhaga)

21 iunie: Rusia – Danemarca (Gazprom Sankt Petersburg)

Finlanda – Belgia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)

Grupa C

13 iunie: Austria – Macedonia de Nord (Arena Naţională Bucureşti)

Olanda – Ucraina (Johan Cruyff Arena Amsterdam)

17 iunie: Ucraina – Macedonia de Nord (Arena Naţională Bucureşti)

Olanda – Austria (Johan Cruyff Arena Amsterdam)

21 iunie: Macedonia de Nord – Olanda (Johan Cruyff Arena Amsterdam)

Ucraina – Austria (Arena Naţională Bucureşti)

Grupa D

13 iunie: Anglia – Croaţia (Wembley Stadium Londra)

14 iunie: Scoţia – Cehia (Hampden Park Glasgow)

18 iunie: Croaţia – Cehia (Hampden Park Glasgow)

Anglia – Scoţia (Wembley Stadium Londra)

22 iunie: Croaţia – Scoţia (Hampden Park Glasgow)

Cehia – Anglia (Wembley Stadium Londra)

Grupa E:

14 iunie: Polonia – Slovacia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)

Spania – Suedia (La Cartuja Sevilla)

18 iunie: Suedia – Slovacia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)

19 iunie: Spania – Polonia (La Cartuja Sevilla)

23 iunie: Slovacia – Spania (La Cartuja Sevilla)

Suedia – Polonia (Gazprom Sankt Petersburg)

Grupa F

15 iunie: Ungaria – Portugalia (Puskas Arena Budapesta)

Franţa – Germania (Allianz Arena Munchen)

19 iunie: Ungaria – Franţa (Puskas Arena Budapesta)

Portugalia – Germania (Allianz Arena Munchen)

23 iunie: Portugalia – Franţa (Puskas Arena Budapesta)

Germania – Ungaria (Allianz Arena Munchen)

Optimile de finală (26 – 29 iunie) sunt programate pe arenele Johan Cruyff, Wembley (două partide), Puskas Arena, La Cartuja, Parken Stadium, Arena Naţională şi Hampden Park.

Sferturile (2 – 3 iulie) au loc pe Gazprom Arena, Allianz Arena, Stadionul Olimpic din Baku, Stadionul Olimpic din Roma.

Semifinalele se dispută pe 6 şi 7 iulie pe Wembley Stadium, iar finala are loc pe 11 iulie tot pe Wembley.

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.