Ziarul electronic al arădenilor

Programul meciurilor de la Campionatul Mondial de Fotbal din 2018

Campionatul Mondial de Fotbal 2018 va debuta, joi, 14 iunie cu partida din Grupa A dintre ţara gazdă, Rusia, şi Arabia Saudită, programată să înceapă de la ora 18.00 (ora României).

Meciul se va disputa la Moscova, pe arena Lujniki, şi va fi precedat de ceremonia de deschidere a CM 2018.

Programul complet:

Grupa A:

14 iunie, ora 17:00 – Rusia – Arabia Saudită (Moscova, Lujniki)

15 iunie, ora 14:00 – Egipt – Uruguay (Ekaterinburg)

19 iunie, ora 20:00 – Rusia – Egipt (Sankt Petersburg)

20 iunie, ora 17:00 – Uruguay – Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)

25 iunie, ora 16:00 – Uruguay – Rusia (Samara)

25 iunie, ora 16:00 – Arabia Saudită – Egipt (Volgograd)

Grupa B:

15 iunie, ora 17:00 – Maroc – Iran (Sankt Petersburg)

15 iunie, ora 20:00 – Portugalia – Spania (Soci)

20 iunie, ora 14:00 – Portugalia – Maroc (Moscova, Lujniki)

20 iunie, ora 20:00 – Iran – Spania (Kazan)

25 iunie, ora 19:00 – Spania – Maroc (Kalinigrad)

25 iunie, ora 19:00 – Iran – Portugalia (Saransk)

Grupa C:

16 iunie, ora 12:00 – Franţa – Australia (Kazan)

16 iunie, ora 18:00 – Peru – Danemarca (Saransk)

21 iunie, ora 14:00 – Franţa – Peru (Ekaterinburg)

21 iunie, ora 17:00 – Danemarca – Australia (Samara)

26 iunie, ora 16:00 – Danemarca – Franţa (Moscova, Lujniki)

26 iunie, ora 16:00 – Australia – Peru (Soci)

Grupa D:

16 iunie, ora 15:00 – Argentina – Islanda (Moscova, Spartak)

16 iunie, ora 21:00 – Croaţia – Nigeria (Kalinigrad)

21 iunie, ora 20:00 – Argentina – Croaţia (Novgorod)

22 iunie, ora 17:00 – Nigeria – Islanda (Volgograd)

26 iunie, ora 20:00 – Islanda – Croaţia (Rostov)

26 iunie, ora 20:00 – Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E:

17 iunie, ora 14:00 – Costa Rica – Serbia (Samara)

17 iunie, ora 20:00 – Brazilia – Elveţia (Rostov)

22 iunie, ora 14:00 – Brazilia – Costa Rica (Sankt Petersburg)

22 iunie, ora 20:00 – Serbia – Elveţia (Kalinigrad)

27 iunie, ora 20:00 – Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak)

27 iunie, ora 20:00 – Elveţia – Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:

17 iunie, ora 17:00 – Germania – Mexic (Moscova, Lujniki)

18 iunie, ora 14:00 – Suedia – Coreea de Sud (Novgorod)

23 iunie, ora 17:00 – Germania – Suedia (Soci)

23 iunie, ora 20:00 – Coreea de Sud – Mexic (Rostov)

27 iunie, ora 16:00 – Mexic – Suedia (Ekaterinburg)

27 iunie, ora 16:00 – Coreea de Sud – Germania (Kazan)

Grupa G:

18 iunie, ora 17:00 – Belgia – Panama (Soci)

18 iunie, ora 20:00 – Tunisia – Anglia (Volgograd)

23 iunie, ora 14:00 – Belgia – Tunisia (Moscova, Spartak)

24 iunie, ora 14:00 – Anglia – Panama (Novgorod)

28 iunie, ora 20:00 – Anglia – Belgia (Kalinigrad)

28 iunie, ora 20:00 – Panama – Tunisia (Saransk)

Grupa H:

19 iunie, ora 14:00 – Polonia – Senegal (Moscova, Spartak)

19 iunie, ora 17:00 – Columbia – Japonia (Saransk)

24 iunie, ora 17:00 – Japonia – Senegal (Ekaterinburg)

24 iunie, ora 20:00 – Polonia – Columbia (Kazan)

28 iunie, ora 16:00 – Senegal – Columbia (Volgograd)

28 iunie, ora 16:00 – Japonia – Polonia (Samara)

Optimi de finală:

30 iunie, ora 16:00 – locul 1 grupa C – locul 2 grupa D (Kazan)

30 iunie, ora 20:00 – locul 1 grupa A – locul 2 grupa B (Soci)

1 iulie, ora 16:00 – locul 1 grupa B – locul 2 grupa A (Moscova, Lujniki)

1 iulie, ora 20:00 – locul 1 grupa D – locul 2 grupa C (Novgorod)

2 iulie, ora 16:00 – locul 1 grupa E – locul 2 grupa F (Samara)

2 iulie, ora 20:00 – locul 1 grupa G – locul 2 grupa H (Rostov-pe-Don)

3 iulie, ora 16:00 – locul 1 grupa F – locul 2 grupa E (Sankt Petersburg)

3 iulie, ora 20:00 – locul 1 grupa H – locul 2 grupa G (Moscova, Spartak)

Sferturi de finală:

6 iulie, ora 16:00 – câştigătoarea meciului 1 din optimi – câştigătoarea meciului 2 din optimi (Novgorod)

6 iulie, ora 20:00 – câştigătoarea meciului 6 din optimi – câştigătoarea meciului 5 din optimi (Kazan)

7 iulie, ora 16:00 – câştigătoarea meciului 8 din optimi – câştigătoarea meciului 7 din optimi (Samara)

7 iulie, ora 20:00 – câştigătoarea meciului 3 din optimi – câştigătoarea meciului 4 din optimi (Soci)

Semifinale:

10 iulie, ora 20:00 – câştigătoarea meciului 2 din sferturi – câştigătoarea meciului 1 din sferturi (Sankt Petersburg)

11 iulie, ora 20:00 – câştigătoarea meciului 4 din sferturi – câştigătoarea meciului 3 din sferturi (Moscova/Lujniki)

Locul 3:

14 iulie, ora 16:00 – echipa învinsă în semifinala 1 – echipa învinsă în semifinala 2 (Sankt Petersburg)

Finala

15, iulie, ora 17:00 – câştigătoarea semifinalei 1 – câştigătoarea semifinalei 2 (Moscova/Lujniki)

În România, Campionatul Mondial de fotbal va fi transmis în direct de posturile TVR 1, TVR HD şi TVR 2.

Majoritatea partidelor vor fi transmise pe TVR 1 şi TVR HD, în timp ce opt partide din ultima etapă a fazei grupelor vor fi televizate pe TVR 2.

Share Button

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *