Ziarul electronic al arădenilor

UPDATE Marius Copil, calificat în optimile turneului de la Indian Wells

Tenismanul arădean Marius Copil s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului challenger de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 150.000 de dolari, graţie unei victorii facile în faţa britanicului Liam Broady, cu 6-2, 6-1.

Copil (27 ani, 75 ATP), principalul favorit al competiţiei, a obţinut victoria după exact o oră de joc, în care a reuşit 6 aşi, dar a comis şi 5 duble greşeli. Broady (24 ani, 162 ATP) a avut 2 aşi şi 4 duble greşeli.

Arădeanul şi-a asigurat un cec de 2.580 dolari şi 10 puncte ATP.

Următorul adversar al lui Copil va fi un american, învingătorul dintre Mitchell Krueger şi Reilly Opelka.

UPDATE

Marius Copil, locul 75 ATP şi cap de serie numărul 1, l-a învins, joi, cu scorul de 6-1, 1-6, 6-4, pe americanul Mitchell Krueger, locul 239 ATP, venit din calificări, în optimile de finală al turneului challenger de la Indian Wells, cu premii totale de 150.000 de dolari.

Copil s-a impus după un meci de o oră şi 54 de minute.

În sferturile de finală, Copil va evolua cu Darian King din Barbados, locul 191 ATP.

Calificarea în sefrturi este recompensată cu un premiu de 4.380 de dolari şi 25 de puncet ATP.

UPDATE 2

Marius Copil, locul 75 ATP şi cap de serie numărul 1, a fost eliminat, vineri, în sferturile de finală ale turneului challenger de la Indian Wells, cu premii totale de 150.000 de dolari.

Copil a fost învins de Darian King din Barbados, locul 191 ATP, scor 6-2, 7-5, după 70 de minute de joc.

Accederea în sferturi este recompensată cu un premiu de 4.380 de dolari şi 25 de puncte ATP.