Ziarul electronic al arădenilor

Liga I. Programul meciurilor din play-out

Play-out-ul Ligii I de fotbal, care în actualul sezon se desfăşoară într-un format nou în care fiecare echipă va juca doar 9 meciuri, programează în prima etapă partidele Astra Giurgiu – FC Dinamo şi UTA – FC Viitorul.

Conform programului publicat, marţi, pe site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal, play-out-ul începe la 16 aprilie şi se încheie în 20 mai.

În ediţia 2020 – 2021 a Ligii I, în play-out participă echipele clasate la finalul sezonului regulat pe locurile 7-16. Fiecare echipă participantă la play-out va disputa un singur joc cu toate celelalte echipe participante la play-out (9 jocuri pentru fiecare echipă).

Echipele situate pe locurile 7-11 după sezonul regulat vor juca 5 din cele 9 meciuri pe teren propriu. Mai exact, play-out-ul se va desfăşura sub forma unui campionat de 10 echipe din care se dispută doar turul.

La finalul play-out-ului vor retrograda direct ocupantele ultimelor locuri, respectiv 15 şi 16, din clasamentul general al Ligii I. Echipele clasate pe poziţiile 13 şi 14 vor disputa un baraj de retrogradare/promovare cu formaţiile care s-au clasat pe 4, respectiv 3 în Liga a II-a.

De asemenea, începând cu acest sezon, o echipă din play-out are şansa de a participa în competiţiile europene intercluburi. Astfel echipele clasate la finalul play-out-ului pe locurile 1 şi 2 (respectiv locurile 7 şi 8 în clasamentul general al Ligii I) vor disputa un joc de baraj într-o singură manşă, pe terenul echipei mai bine clasate.

Învingătoarea din jocul mai sus menţionat va disputa un joc de baraj într-o singură manşă cu echipa situată în clasamentul play-off-ului pe ultimul loc care asigură participarea în competiţiile europene intercluburi în sezonul următor (UEFA Europa League/UEFA Conference League).

Clasamentul play-out-ului (*echipe care au beneficiat de rotunjirea numărului de puncte)

  1. FC Argeş 20 puncte
  2. Chindia Târgovişte 20*
  3. Astra Giurgiu 19
  4. UTA 19*
  5. Gaz Metan Mediaş 17*
  6. FC Voluntari 16
  7. FC Viitorul 16*
  8. Dinamo Bucureşti 14*
  9. FC Hermannstadt 13
  10. CSM Poli Iaşi 13*

Programul complet al play-out-ului Ligii I

Etapa 1 (16 – 19 aprilie)

FC Argeş – CSM Poli Iaşi

Chindia Târgovişte – FC Hermannstadt

Astra Giurgiu – Dinamo Bucureşti

UTA – FC Viitorul

Gaz Metan Mediaş – FC Voluntari

Etapa 2 (20 – 22 aprilie)

FC Argeş – Chindia Târgovişte

FC Hermannstadt – Astra Giurgiu

Dinamo Bucureşti – UTA

FC Viitorul – Gaz Metan Mediaş

CSM Poli Iaşi – FC Voluntari

Etapa 3 (23 – 26 aprilie)

Astra Giurgiu – FC Argeş

Chindia Târgovişte – CSM Poli Iaşi

UTA – FC Hermannstadt

Gaz Metan Mediaş – Dinamo Bucureşti

FC Voluntari – FC Viitorul

Etapa 4 (27 – 29 aprilie)

FC Argeş – UTA

Chindia Târgovişte – Astra Giurgiu

FC Hermannstadt – Gaz Metan Mediaş

Dinamo Bucureşti – FC Voluntari

CSM Poli Iaşi – FC Viitorul

Etapa 5 (1 – 3 mai)

Gaz Metan Mediaş – FC Argeş

UTA – Chindia Târgovişte

Astra Giurgiu – CSM Poli Iaşi

FC Voluntari – FC Hermannstadt

FC Viitorul – Dinamo Bucureşti

Etapa 6 (4 – 6 mai)

FC Argeş – FC Voluntari

Chindia Târgovişte – Gaz Metan Mediaş

Astra Giurgiu – UTA

FC Hermannstadt – FC Viitorul

CSM Poli Iaşi – Dinamo Bucureşti

Etapa 7 (7 – 10 mai)

FC Viitorul – FC Argeş

FC Voluntari – Chindia Târgovişte

Gaz Metan Mediaş – Astra Giurgiu

UTA – CSM Poli Iaşi

Dinamo Bucureşti – FC Hermannstadt

Etapa 8 (14 – 17 mai)

FC Argeş – Dinamo Bucureşti

Chindia Târgovişte – FC Viitorul

Astra Giurgiu – FC Voluntari

UTA – Gaz Metan Mediaş

CSM Poli Iaşi – FC Hermannstadt

Etapa 9 (18 – 20 mai)

FC Hermannstadt – FC Argeş

Dinamo Bucureşti – Chindia Târgovişte

FC Viitorul – Astra Giurgiu

FC Voluntari – UTA

Gaz Metan Mediaş – CSM Poli Iaşi.

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.