Ziarul electronic al arădenilor

Liga 2: Brăila – UTA 2-1. Arădenii se mențin pe locul 3 în clasament

Formaţia Dacia Unirea Brăila a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa UTA Bătrana Doamnă, în prima etapă a ligii secunde din acest an.

Arădenii rămân pe locul trei în clasament, cu 39 de puncte, iar brăilenii au urcat pe opt, cu 29 de puncte.

Roşu a marcat în minutele 31 şi 72 pentru Dacia Unirea Brăila, în timp ce pentru UTA a punctat Vîlceanu, în minutul 16.

Liderul ligii secunde este Juventus Bucureşti, cu 49 de puncte, urmată de Olimpia Satu Mare, cu 40 de puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă:

FC Brașov – Olimpia Satu Mare 1-2

Luceafărul Oradea – Sepsi Sfântu Gheorghe  1-2

Academica Clinceni – CS Afumați  1-0

Foresta Suceava – ASU Politehnica Timișoara 2-2

Metalul Reșița și Balotești au câștigat, partidele programate sâmbătă, la masa verde, scor 3-0, după ce adversarele lor, Unirea Târlungeni, respectiv CSM Râmnicu Vâlcea, și-au anunțat retragerea din campionat înainte de reluarea sezonului.

Liga a doua a rămas doar cu 16 echipe, după ce în tur Șoimii Pâncota a fost exclusă, iar ACS Berceni s-a retras.