Ziarul electronic al arădenilor

Fotbal: Liga a II-a – S-a încheiat sezonul regulat

minge-de-fotbalFC Voluntari şi ACS Poli Timişoara au încheiat sezonul regulat al ligii a doua de fotbal cu un avans destul de consistent în cele două serii, şapte puncte, respectiv şase puncte, după meciurile desfăşurate sâmbătă.

Rezultatele etapei a 22-a, ultima a sezonului regulat:

Seria I

FCM Dorohoi – CS Baloteşti 4-1

FC Gloria Buzău – ACS Rapid CFR Suceava 3-0

FC Voluntari – ASC Bacău 4-1

ACS Academica Argeş – ACS Berceni 3-0

CF Brăila – Săgeata Năvodari 3-0 (Săgeata a fost exclusă din campionat şi pierde toate jocurile la ”masa verde”)

Farul Constanţa – Unirea Slobozia 3-0 (Unirea s-a retras din campionat şi pierde toate jocurile la ”masa verde”)

6. AFC Unirea 04 Slobozia 13

Săgeata Năvodari a fost sancţionată cu 8 puncte, în urma hotărârilor Comisiei de Disciplină.

Echipele clasate pe locurile 1-6 vor evolua în play-off, iar cele clasate pe locurile 7-10 în play-out (Săgeata a fost exclusă, iar Unirea s-a retras).

Seria a II-a

CS Şoimii Pâncota – CS Mioveni 0-1

CS FC Caransebeş – CS FC Bihor Oradea 2-2

CS Unirea Tărlungeni – CS FC Olimpia 2010 Satu Mare 1-0

ACS FC Olt Slatina – ACS Poli Timişoara 2-2

AFC Fortuna Poiana Câmpina – CSM Rm. Vâlcea 0-3 (Fortuna s-a retras din campionat şi pierde toate jocurile la ”masa verde”)

5. CS Şoimii Pâncota 15

Echipele clasate pe locurile 1-6 vor evolua în play-off, iar cele clasate pe locurile 7-11 în play-out.

Potrivit regulamentului, echipele intră în play-off şi play-out cu toate punctele acumulate în prima parte a campionatului.

Vor promova în Liga I câştigătoarele celor două serii la finalul fazei play-off, iar în liga a treia vor retrograda formaţiile clasate pe locurile 11-12 după play-out, în timp ce echipele de pe locul 10 la finalul fazei play-out vor susţine un bara (tur-retur), câştigătoarea urmând să se menţină în liga secundă, în timp ce învinsa va retrograda.