Ziarul electronic al arădenilor

Festivalul de Teatru Nou, ediția a V-a. PROGRAM

Teatrul Clasic „Ioan Slavici” din Arad organizează, în perioada 6 – 14 mai, cea de-a V-a ediţie a Festivalului de Teatru Nou.

Spectacolele vor avea loc la sala mare şi sala Studio a Teatrului Clasic „Ioan Slavici”, precum şi în Club Flex.

Biletele vor fi puse în vânzare pe: www.biletmaster.ro şi la Casa de bilete a Teatrului Clasic „Ioan Slavici” din Arad.

Selecţionerul festivalului este, şi în acest an, criticul de teatru Claudiu Groza.

PROGRAM

Sâmbătă, 6 mai

ora 19.00, sala mare

„Iarna“, de Jon Fosse, regia Mihai Măniuţiu, Producător: Teatrul „Nottara”, Bucureşti/Focus Andrea Gavriliu

Durata: 1h 10min

ora 20.30, sala Studio

„Mai spun atât şi plec…“, decorul Alpár Albert, mişcarea scenică Tünde Baczó

Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

Durata: 50 min

Duminică, 7 mai

ora 19.00, sala Studio

„Masa“, un spectacol audio compus, regizat şi interpretat de grupul Karbido, Polonia

Durata: 1h

ora 20.00, sala mare

„O mie de motive“ – One man-show Florin Piersic Jr., după „Every Brilliant Thing” de Duncan Macmillan, regia Horia Suru

Producător: POINT, Bucureşti

(Spectacol cu publicul pe scenă)

Durata: 1h 45min

ora 22.00, sala Studio

„Jurnal de România. Sfântu Gheorghe“, scenariul şi regia Carmen Lidia Vidu, Producător: Teatrul „Andrei Mureşanu”, Sfântu-Gheorghe/MicROmânia

Durata: 1h

Luni, 8 mai

ora 18.00, platoul din faţa Palatului Administrativ

„d’ECOurage“, un spectacol de Andrea Gavriliu, producător: Teatrul Naţional Cluj-Napoca/Focus Andrea Gavriliu (Spectacol în aer liber)

Durata: 35min

ora 19.00, sala mare

„Ludibrium“, un spectacol de Andrea Gavriliu. Texte de Andrea Gavriliu şi Daniel Chirilă (inspirate din volumul de eseuri „Sexul şi spaima” de Pascal Quignard)

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamţ/Focus Andrea Gavriliu

Durata: 1h

ora 21.00, Club Flex

„Creditul“, de Jordi Galcerán, regia Mihai Constantin

Producător: Godot Cafe-Teatru, Bucureşti

Durata: 1h 30min

Marţi, 9 mai

ora 19.00, sala mare

„N-ai tu treabă!“, de Cătălin Ştefănescu, adaptare după „Dănilă Prepeleac” de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, Producător: Teatrul ACT, Bucureşti

Durata: 1h 20min

ora 20.30, sala Studio

„:P – Patru piesuţe politice despre duşmani“, de Csaba Székely, regia Sebestyén Aba

Producător: Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”/MicROmânia

Durata: 1h 30min

Miercuri, 10 mai

ora 19.00, Sala Mare

„Micul prinţ“, de Antoine de Saint-Exupéry, regia Alexandru Dabija, Producător: Teatrul de Comedie, Bucureşti

Durata: 1h 40min

ora 21.00, Sala Studio

„O femeie“, după Péter Esterházy, un spectacol de Andrea Gavriliu, Producător: Facultatea de Teatru şi Televiziune, Universitatea „Babeş Bolyai” Cluj-Napoca/Focus Andrea Gavriliu

Durata: 1h 30min

ora 23.00, Club Flex

„Copii răi“, de Mihaela Michailov, regia Geanina Hergheligiu, Producător: Teatrul Arte dell’Anima, Bucureşti/Focus MicROmânia

Durata: 1h

Joi, 11 mai

ora 19.00, sala mare

„Jacques şi stăpânul său“, de Milan Kundera, regia Cristi Juncu, Producător: Teatrul „Maria Filotti”, Brăila (spectacol cu publicul pe scenă)

Durata: 2h

ora 21.00, sala Studio

„Open“, de Ana Cucu Popescu, regia Leta Popescu

Producători: Asociaţia Reciproca în parteneriat cu Federaţia Fabrica de Pensule şi Asociaţia GroundFloor Group, Cluj-Napoca

Durata: 1h 10min

ora 22.30, Club Flex

„Pena“, texte de Ruth Smythers, Ştefan Mako, Adina Lazăr, regia Adina Lazăr

Producător: Compania Create.Act.Enjoy, Cluj-Napoca

Durata: 50 min

Vineri, 12 mai

ora 19.00, sala mare

„Yen“, de Anna Jordan, regia Adrian Roman, producător: Teatrul „Anton Pann”, Râmnicu-Vâlcea, (Spectacol cu publicul pe scenă)

Durata: 2h 15min

ora 21.30, sala Studio

„Vorbeşte cu mine!“, scenariul şi regia Ion-Ardeal Ieremia, după texte de Ioan Peter, Ştefan Caraman, Geanina Jinaru-Doboş, Lorena Lupu, Cătălin Ursu, Călin Stanciu Jr., Amalia Huţan, Ion Rizea, Claudia Ieremia, Producător: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara

Durata: 1h 40min

Sâmbătă, 13 mai

ora 11.00, sala Studio

„Un être hors pair/Un om de milioane“, de Ioan Peter, regia Florin Didilescu, producător: Trupa de teatru pentru elevi şi studenţi „Amifran”, Arad, (spectacol în limba franceză)

Durata: 1h

ora 19.00, sala Mare

„Coliziuni“, un spectacol de teatru-dans, dramaturgia Tamás Szalay, regia Levente Dimény, Producător: Teatrul „Szigligeti”, Oradea – Ansamblul Nagyvárad

Durata: 1h 10min

ora 20.30, sala Studio

„Are nevoie de multă atenţie!“ de Martin Crimp, regia Sânziana Stoican, Producător: Teatrul UNTEATRU, Bucureşti

Durata: 1h 40min

Duminică, 14 mai

ora 19.00, sala mare

„#EmojiPlay“, un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu, Producător: Teatrul Excelsior, Bucureşti în parteneriat cu „Gigi Căciuleanu Romania Dance Company”

Durata: 1h

ora 20.30, Club Flex

„Mioritza“, (Tristory III), un spectacol de Daniel Chirilă, Producători: Frilensăr&Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti/FocusMicROmânia

Durata: 1h 10min.

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.