Ziarul electronic al arădenilor

FC Hermannstadt – UTA 0-2, într-o partidă amicală

Echipa de fotbal UTA Arad a învins cu scorul de 2-0 (1-0) formaţia FC Hermannstadt, într-o partidă amicală disputată, vineri, pe Stadionul Municipal din Sibiu.

Conform site-ului oficial al grupării arădene, cele două goluri au fost înscrise de Dragoş Tescan (minutul 38) şi Ciprian Rus (minutul 48).

„Mă bucur că ne-am atins obiectivele majore legate de acest joc câștigat fără gol primit. Am avut eficacitate în fructificarea ocaziilor și, pe lângă cele două goluri, am avut și trei ocazii foarte mari, prin Rusu, Rus și Ioniță. Am fost și siguri în defensivă, testul a fost util și reușit. Ne dorim să continuăm pe aceeași linie, pentru ca meciul de la Pitești să ne găsească pregătiți din toate punctele de vedere”, a punctat Gyuszi Balint, antrenorul principal al UTA-ei.

UTA a început partida cu următorii jucători: Balauru – Bustea, Erico, Fl. Ilie, Simo – Tescan, N. Roşu, Al. Albu, D. Rusu – C. Rus, Hora.

De partea cealaltă, tehnicianul spaniol al formaţiei sibiene, Ruben Albes, a trimis în teren următorul unsprezece: Pop – Vodă, Scarlatache, I. Stoica, Buşu – Dumitriu, Mustivar – Buzan, Sîntean, Jo Santos – Fortes.

Ediţia 2020-2021 a Ligii I este întreruptă în această perioadă ca urmare a celor două meciuri ale echipei naţionale a României cu Irlanda de Nord (4 septembrie, ora 21:45, Bucureşti) şi Austria (7 septembrie, ora 21:45, Klagenfurt) din noua ediţie a Ligii Naţiunilor.