Ziarul electronic al arădenilor

Căsătoria religioasă mixtă este posibilă, cu dispensă, în Biserica Ortodoxă

casatorieCăsătoria religioasă mixtă este posibilă, cu dispensă, în Biserica Ortodoxă, precizează Patriarhia Română.

„Pentru a păstra unitatea de credinţă şi de viaţă spirituală în familie, tradiţia canonică strictă a Bisericii Ortodoxe a formulat explicit interdicţia căsătoriei credincioşilor ortodocşi cu persoane de altă confesiune creştină.

Totuşi, prin iconomie sau pogorământ, din raţiuni pastorale în contexte socio-culturale multiconfesionale, Biserica Ortodoxă îngăduie căsătoria credincioşilor ortodocşi cu persoane de altă confesiune creştină, după obţinerea dispensei (aprobării speciale) de la episcopul ortodox al locului, care are cea mai înaltă responsabilitate pastorală în eparhie“, se precizează într-un comunicat al Biroului de presă al Patriarhiei Române.

Precizarea Patriarhiei survine unor discuţii din presă referitoare la poziţia Bisericii Ortodoxe Române privind căsătoriile religioase mixte.

Potrivit sursei citate, la cea de-a doua Conferinţă Panortodoxă Presinodală din anul 1982, Întâistătătorii Bisericilor Ortodoxe au confirmat această practică a iconomiei sau dispensei, menţionând însă condiţia că pruncii care se nasc dintr-o căsătorie mixtă să fie botezaţi în Biserica Ortodoxă.

Prin urmare, Bisericile Ortodoxe locale pot lua hotărâri în privinţa aplicării iconomiei după caz şi din raţiuni pastorale particulare.

Conform prevederilor art. 88, alin. 1, lit. w din Statutul pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române, numai episcopul conducător al eparhiei (chiriarhul) poate acorda (ca excepţie de la regulă) dispensă bisericească pentru căsătoria religioasă a unei persoane creştin-ortodoxe cu o persoană de altă confesiune creştină, mai precizează Biroul de Presă al Patriarhiei Române.

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.