Ziarul electronic al arădenilor

Alegeri locale 2020. Lista cu primarii din județul Arad

La alegerile locale organizate duminică, PNL a obținut în județul Arad cele mai multe mandate de primar, inclusiv în municipiu.

„PNL are 55 de primari din 78 în judeţul Arad, ceea ce arată un rezultat excelent“, a spus Iustin Cionca, președintele CJ Arad.

Municipiul Arad: Călin Bibarț (PNL)

Almaș: Costea Aurel Ginu (PNL)

Apateu: Sorin Ioan Dănilă (PSD)

Archiș: Nicolae Pavel Valea (PSD)

Bata: Ioan Micurescu (PNL)

Bârsa: Avram Ciev  (PNL)

Bârzava: Gabriel Faur (PSD)

Beliu: Emanuel Horhat-Coraș (PNL)

Birchiș: Ioan Guțu (PNL)

Bocsig: Teodora Abrudean (PNL)

Brazii: Ioan Vesa (PNL)

Buteni: Mircea Theodor Braiți (PNL)

Cărand: Gligor Costuț (PNL)

Cermei: Ioan Daniel Vesa (PNL)

Chisindia: Ionel Pașca (PNL)

Chișineu-Criș: Florin Flavius Chereji (PNL)

Conop: Petrică Moldovan (PNL)

Covăsânț: Oneț Marius Silviu (PNL)

Craiva: Ioan Coșa (PSD)

Curtici: Bogdan Ban (PNL)

Dezna: Ionică Marcel Lucoaie (PSD)

Dieci: Ștefan Petru Galea (Pro România)

Dorobanți: Korondi – Jozsa Erica (UDMR)

Fântânele: Nicolae Dolha (PNL)

Felnac: Ioan Malița (PSD)

Frumușeni: Reginald Aurelian Andronic (PNL)

Ghioroc: Popi Morodan Corneliu (PNL)

Grăniceri: Claudiu Petru Bătrânuț (PNL)

Gurahonț: Ana Lenuța Moțica (PNL)

Hălmagiu: Gheorghe Dărău (independent, susținul de PSLC)

Hălmăgel: Banci Mihaela (PNL)

Hășmaș: Cornel Popa (PNL)

Ignești: Ioan Marinel Urs (PNL)

Ineu: Călin Ilie Abrudan (PNL)

Iratoșu: Papp Atila Iosif (UDMR)

Lipova: Florin Pera (PSD)

Livada: Iosif Bimbo (PNL)

Macea: Ciprian Gheorghe Otlăcan (PNL)

Mișca: Haasz Tiberiu (UDMR)

Moneasa: Ioan Nuțu Herbei (PSD)

Nădlac: Ioan Radu Mărginean (independent – susținut de alianța PSLC)

Olari: Petru Răuț (PNL)

Păuliș: Ioan Turcin (PSD)

Pâncota:Dan Ștefan Pocrișer (PSD)

Pecica: Petru Antal (PNL)

Peregu Mare: Kovacs Emeric (UDMR)

Petriș: Ionel Berari (PNL)

Pilu: Dan Lucian Drăgan (PNL)

Pleșcuța: Viorel Marius Groza (PNL)

Săvârșin: Ioan Vodicean (independent)

Sântana: Daniel Tomuța (PNL)

Sebiș: Cristian Feieș (PNL)

Secusigiu: Gheorghe Grad (PSD)

Seleuș: Cristian Branc (PNL)

Semlac: Letiția Stoian (PNL)

Sintea Mare: Ciprian Ban (PNL)

Socodor: Ioan Dimitrie Jura (PNL)

Șagu: Emilia Brăneț (PNL)

Șeitin: Mircea Totorean (PNL)

Șepreuș: Ioan Pintean (PNL)

Șicula: Danciu Mircea Adrian (PSD)

Șilindia: Rovin Mariș (PNL)

Șimand: Florin Liviu Dema (PNL)

Șiria: Valentin Bot (PNL)

Șiștarovăț: Marinel Dorel Jurjescu (PSD)

Șofronea: Sandu Cristian (UDMR)

Tauț: Florin Lela (PNL)

Târnova: Emilia Ignișca (PSD)

Ususău: Florin Țole (independent susținut de PNL)

Vărădia de Mureș: Crina Miculiț (PSD)

Vârfurile: Radu Tiberiu Giurgelea (PNL)

Vinga: Ioan Negrei (PNL)

Vladimirescu: Mihai Mag (PNL)

Zăbrani: Marian Toader (PNL)

Zădăreni: Doina Petri (PNL)

Zărand: Gheorghe Dudaș (PNL)

Zerind: Alexandru Șimandi (PNL)

Zimandu Nou: Dorel Gheorghe Vidran (PNL).

Prezenţa la vot a închiderea urnelor a fost de 29,81%, în municipiul Arad, iar în judeţ, de 45,08%.

Alegeri locale 2020. Voturi obținute de candidații la Primăria Municipiului Arad

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.