Ziarul electronic al arădenilor

Alegeri europarlamentare 2019. Ce partide candidează şi cine sunt candidaţii

Pe 26 mai, românii sunt chemaţi la urne pentru a alege viitorii europarlamentari şi pentru a răspunde la cele două întrebări în cadrul referendumului convocat de preşedintele Klaus Iohannis pe tema justiţiei.

România va avea în total 32 de europalamentari la Bruxelles. Numărul total de euroaleşi, din toate cele 28 de state membre, este de 751.

La alegerile europarlamentare din 2019 participă toate partidele mari de pe scena politică românească, dar şi unele mici, precum şi candidaţi independenţi, conform BEC.

Ce partide cadidează

Partidul Social-Democrat (PSD):

  1. Rovana Plumb,
  2. jurnalista Carmen Avram,
  3. senatorul Claudiu Manda,
  4. preotul Cristian Terhes,
  5. Dan Nica, europarlamentar
  6. Maria Grapini, europarlamentar
  7. deputatul Tudor Ciuhodaru
  8. Dragoş Benea
  9. Fost ministru pentru Afaceri Europene, Victor Negrescu
  10. Andi Cristea,
  11. Natalia Intotero,
  12. Gabriela Zoană, europarlamentar
  13. Bianca Gavriliţă 1
  14. Emilian Pavel
  15. Doina Pană

Partidul Naţional Liberal (PNL):

  1. Rareş Bogdan, jurnalist
  2. Mircea Hava, primar Alba Iulia
  3. Siegfried Mureşan, europarlamentar
  4. Daniel Buda, europarlamentar
  5. Adina Vălean, europarlamentar
  6. Vasile Blaga, fost co-preşedinte PNL,
  7. Dan Motreanu, fost deputat
  8. Gheorghe Falcă, primar Arad
  9. Cristian Buşoi, europarlamentar
  10. Marian-Jean Marinescu, europarlamentar
  11. Vlad Nistor
  12. Mihai Ţurcanu, europarlamentar
  13. Violeta Alexandru
  14. Ligia Ionescu Popescu 1
  15. Laura Dumitru.

Alianţa 2020 USR-Plus:

  1. Dacian Cioloş, preşedintele PLUS,
  2. Cristian Ghinea (USR),
  3. Dragoş Pîslaru (PLUS)
  4. Clotilde Armand (USR)
  5. Dragoş Tudorache (PLUS)
  6. Nicolae Ştefănuţă (USR)
  7. Vlad Botoş (USR),
  8. Ramona Strugariu (PLUS)
  9. Vlad Gheorghe (USR),
  10. Alin Mituţă (PLUS)
  11. Anamaria Naomi Reniuţ (PLUS),
  12. Valeriu Nicolae (PLUS)
  13. Oana Ţoiu (PLUS)
  14. Radu Ghelmez (USR)
  15. Liviu Iolu (PLUS).

Partidul Alianţa Liberalilor şi Democraţilor (ALDE)

  1. Norica Nicolai,
  2. Daniel Barbu,
  3. Renate Weber,
  4. Ovidiu Silaghi,
  5. Varujan Vosganian,
  6. Andrei Gerea,
  7. conf. univ dr. Radu Silaghi Dumitrescu de la Universitatea Babeş Bolyai din Cluj,
  8. deputatul Eusebiu Pistru,
  9. Horia Victor Toma fost europarlamentar şi
  10. Tudor Tim Ionescu de la organizaţia de tineret ALDE

Partidul Mişcarea Populară (PMP):

  1. Traian Băsescu
  2. Eugen Tomac –preşedinte PMP,
  3. Ioana Constantin – consultant management şi Comunicare
  4. deputatul Marius Paşcan,
  5. Preşedintele PMP Călăraşi Simona Vlădica,
  6. deputatul Robert Turcescu,
  7. Teodora Desagă –consilier parlamentar,
  8. vicepreşedinte PMP Petru Movilă,
  9. deputat Cătălina Bozianu,
  10. preşedintele PMP Argeş Cătălin Bulf

Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR):

  1. Eurodeputat Iuliu Winkler
  2. Loránt Vincze, preşedinte al Uniunii Federative a Naţionalităţilor Europene (FUEN)
  3. Csilla Hegedüs, vicepreşedinte executiv al UDMR
  4. Csongor Oltean, preşedintele Conferinţei Tineretului Maghiar
  5. europarlamentarul Csaba Sógor

PRO România:

  1. Victor Ponta,
  2. comisarul european Corina Creţu,
  3. fostul premier Mihai Tudose,
  4. fostul premier al Rep. Moldova Iurie Leancă,
  5. Geanina Puşcaşu,
  6. Gabriela Podaşcă, deputat
  7. Cristian Cosmin,
  8. Ioana Petrescu,
  9. Mihai Sturzu,
  10. Ionela Danciu

Uniunea Naţională pentru Progresul României (UNPR):

  1. Ilie Năstase,
  2. Anghel Iordănescu,
  3. Luminiţa Adam, vicepreşedinte al partidului, avocat,
  4. Claudiu Ciprian Tănăsescu, europarlamentar
  5. Mircea Manolache, preşedintele organizaţiei Iaşi,
  6. Constantin Tomescu, viceprimarul sectorului 6 Bucureşti,
  7. Gheorghe Bică, prof. univ., vicepreşedinte UNPR,
  8. Roman Apostol-Picu, jurist, viceprimar al municipiului Galaţi,
  9. Laura Berbecaru,
  10. Ene Dinga, prof. univ.

Partidul România Unită (PRU):

  1. Bogdan Diaconu,
  2. Andrei Piticaş,
  3. Ionuţ Stuparu,
  4. Ioan Constantinescu,
  5. Sorin Deac,
  6. Narcis Someşfelean,
  7. Ştefan Lungu,
  8. Laura Vicol

PRODEMO:

  1. Alexandrescu Vasile Constantin,
  2. Burduşel Emilian Aristide

Partidul Social Democrat Independent (PSDI):

  1. George Cornel Comşa,
  2. Mariana Carmen Dăscălescu,
  3. Radu Stancu,
  4. Sergiu Plîngău

Partidul Blocul Unităţii Naţionale (BUN):

  1. Alexandru Vulpoiu,
  2. Costel Stanciu,
  3. Saveta Ionisei,
  4. Manuela Aciubotăriţei

Partidul Socialist Român (PSR):

  1. Marin Badea,
  2. Violeta Mercea,
  3. Petrică Dima,
  4. Corneliu Reigler

Candidaţi independenţi:

Gregoriana Carmen Tudoran, George-Nicolae Simion, Peter Costea.

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.