România, primul loc în clasamentul pe medalii la Cupa Europeană de juniori de la Arad

Publicat de actualitati-arad in 21 Aug, 2017 | Parerea ta

România a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii la Cupa Europeană de judo pentru juniori de la Arad, desfăşurată în weekend, cu trei medalii de aur, una de argint şi 10 de bronz.

Duminică, în a doua zi de competiţie, Alexandra Mazilu a câştigat cat. 78 kg, iar Răzvan Ciolan (81 kg), Cristian Ştirbuleţ (78 kg) şi Narcisa Ion (+78 kg) au ocupat locul al treilea.

Sâmbătă, Cleonia Raciu a câştigat cat. 52 kg, iar Adam Radwanszki s-a impus la cat. 55 kg, Mihaela Chiss a ocupat locul al doilea la cat. 44 kg, iar pe locul al treilea s-au clasat Mircea Tomescu (55 kg), Alin Albu (60 kg), Lidia Marin (44 kg), Mădălina Stoica (48 kg), Cătălina Şchiopu, Roberta Ioviţă (ambele 52 kg), Ana Maria Huţanu (57 kg).

În clasamentul pe medalii, România (3-1-10) a fost urmată de Croaţia, 2-1-2, Ungaria, 2-1-2, etc.

România a fost reprezentată de 39 de judoka la feminin şi de 39 la masculin.

La competiţie s-au aliniat 248 judoka din 33 de ţări, 156 la masculin şi 92 la feminin.