Rezultatele sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Rio

Publicat de actualitati-arad in 22 Aug, 2016 | Parerea ta

rioRomânia a participat cu 96 sportivi și 7 rezerve la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, în perioada 5-21 august, și a cucerit cinci medalii, una de aur, una de argint și trei de bronz.

Aurul a fost adus de echipa feminină de spadă (Simona Gherman, Simona Pop, Ana-Maria Popescu, Loredana Dinu), argintul a fost obținut de tenismenii Florin Mergea și Horia Tecău la dublu masculin, bronzul a fost luat de Gabriel Sîncrăian la haltere (cat. 85 kg), de canotoarele de la 8+1 (Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrilă, Iuliana Popa, Mădălina Bereș, Laura Oprea, Adelina Boguș, Andreea Boghian și Daniela Druncea) și de Albert Saritov (lupte libere, cat. 97 kg).

Tricolorii au mai reușit, de asemenea, o clasare pe locul 4 (gimnastul Marian Drăgulescu la sărituri), trei locuri cinci (Corina Căprioriu — judo, cat. 57 kg, luptătorul de greco-romane Alin Alexuc — cat. 98 kg și sabrerul Tiberiu Dolniceanu), un loc 6 (gimnastul Andrei Muntean la paralele), două locuri șapte (judoka Andreea Chițu — cat. 52 kg, gimnasta Cătălina Ponor — bârnă) etc.

Rezultatele înregistrate de sportivii români la Jocurile Olimpice de la Rio:

Atletism (22)

Elena Daniela Cîrlan (maraton): abandon

Paula Claudia Todoran (maraton): locul 101

Marius Viorel Ionescu (maraton): locul 37

Nicolae Soare (maraton): locul 127

Andreea Arsine (20 km marș): locul 45

Claudia Nicoleta Ștef (20 km marș): locul 57

Ana Veronica Rodean (20 km marș): locul 50

Marius Cocioran (50 km marș): abandon

Narcis Ștefan Mihăilă (50 km marș): locul 31

Alina Rotaru (săritura în lungime): locul 18

Elena Andreea Panțuroiu (triplusalt): locul 16

Cristina Bujin (triplusalt): locul 30

Marian Oprea (triplusalt): neclasat

Claudia Mihaela Bobocea (800 m): locul 51

Florina Pierdevară (800 m): locul 50

Florina Pierdevară (1.500 m): locul 25

Bianca Răzor (400 m): locul 33

Andrei Gag (aruncarea greutății): locul 13

Ancuța Bobocel (3.000 m obstacole): locul 38 ștafeta feminină 4×400 m (Bianca Răzor, Anamaria Ioniță, Andrea Miklos și Adelina Pastor): locul 14

Sanda Belgyan (ștafeta feminină 4×400 m): nu a concurat

Box (1)

Mihai Nistor (cat. + 91 kg): locul 9

Canotaj (18+1)

patru rame fără cârmaci masculin (Constantin Adam, Vlad Dragoș Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru): locul 4 în recalificări

dublu rame fără cârmaci masculin (George Alexandru Palamariu, Cristi Pîrghie): locul 12 (locul 6 Finala B)

8+1 feminin (Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrilă, Iuliana Popa, Mădălina Bereș, Laura Oprea, Adelina Boguș, Andreea Boghian și Daniela Druncea, rezervă Denisa Tîlvescu): locul 3

dublu rame fără cârmaci feminin (Laura Oprea, Mădălina Bereș): locul 9 (3 în Finala B)

dublu vâsle, categorie ușoară feminin (Ionela Livia Lehaci, Gianina Beleagă): locul 8 (2 în Finala B)

Elena Lavinia Târlea: nu a concurat

Ciclism (1)

Serghei Țvetcov (cursa de fond): abandon

Gimnastică artistică (3+1)

Marian Drăgulescu: sărituri — locul 4, sol — locul 67,

Andrei Vasile Muntean: paralele — locul 6, bară fixă — locul 49, sol — locul 53,

inele — locul 55, sărituri — locul 13, cal cu mânere — locul 67, individual compus — locul 36

Cătălina Ponor: bârnă — locul 7, sol — locul 14

Larisa Iordache (rezervă)

Gimnastică Ritmică (1)

Ana Luiza Filiorianu (individual compus): locul 22

Haltere (4)

Andreea Aanei (cat. +75 kg): locul 8

Florina Sorina Hulpan (cat. 69 kg): abandon

Dumitru Captari (cat. 77 kg): abandon

Gabriel Sîncrăian (cat. 85 kg): locul 3

Handbal feminin (14+2)

echipa (portarii Paula Ungureanu, Ionica Munteanu și Denisa Dedu — rezervă I,

extremele stânga Valentina Ardean-Elisei, Camelia Hotea, extrema dreaptă Laura Chiper, interii stânga Cristina Neagu, Gabriela Perianu și Gabriella Szucs, interii dreapta Patricia Vizitiu și Melinda Geiger, centrii Aurelia Brădeanu, Eliza Buceschi, Mădălina Zamfirescu — rezervă II și pivoții Oana Manea și Florina Chintoan): locul 9

Înot (6)

Robert Glință (100 metri spate): locul 8

Robert Glință (200 metri spate): locul 18

Norbert Trandafir (50 m liber): locul 14

Marius Radu (100 m liber): locul 38

ștafetă 4×100 m liber (Marius Radu, Daniel Macovei, Alin Coste, Norbert Trandafir): locul 15

Ana Iulia Dascăl (100 m liber): locul 36

Judo (4+2)

Monica Ungureanu (cat. 48 kg): locul 17

Andreea Chițu (cat. 52 kg): locul 7

Corina Căprioriu (cat. 57 kg): locul 5

Daniel Natea (cat. +100 kg): locul 9

Mircea Alexandru Croitoru (cat. +100 kg) și Loredana Ohâi (cat. 57 kg) — parteneri de antrenament

Lupte (5)

Alin Alexuc Ciurariu (cat. 98 kg — greco-romane): locul 5

Ion Iulian Panait (cat. 66 kg — greco-romane): locul 12

Emilia Alina Vuc (cat. 48 kg): locul 18

Ivan Guidea (cat. 57 kg — lupte libere): locul 11

Albert Saritov (cat. 97 kg — lupte libere): locul 3

Scrimă (5+1)

Mălina Călugăreanu (floretă individual): locul 34

Tiberiu Dolniceanu (sabie individual): locul 5

Simona Gherman (spadă individual): locul 19

Simona Pop (spadă individual): locul 33

Ana-Maria Popescu (spadă individual): locul 9

echipa feminină de spadă (Simona Gherman, Simona Pop, Ana-Maria Popescu, Loredana Dinu): locul 1

Tenis de masă (5)

Elizabeta Samara (simplu): turul 3

Daniela Dodean Monteiro (simplu): turul 3

echipa feminină (Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro, Bernadette Cynthia Szocs): locul 9

Adrian Crișan (simplu): turul 3

Ovidiu Ionescu (simplu): turul 3

Tenis (6)

Irina Begu (simplu): turul 1

Monica Niculescu (simplu): turul 2

Irina Begu/Monica Niculescu (dublu feminin): turul 1

Florin Mergea/Horia Tecău (dublu masculin): locul 2

Andreea Mitu/Raluca Olaru (dublu feminin): turul 2

Irina Begu/Horia Tecău (dublu mixt): turul 1

Tir sportiv (1)

Alin George Moldoveanu (10 m pușcă aer comprimat): locul 19.

Share Button

comentarii

Leave a comment

libris.ro%20
apiland.ro
Carturesti.ro

Mai multe din Sport

… Socializeaza …

Certificat Web ziare ziare-pe-net.ro stiri in timp real! Stiri Ziare