VEZI PROGRAMUL Caravanei Tradiţiilor de Iarnă în localități din județul Arad

Publicat de actualitati-arad in 05 Dec, 2014 | Parerea ta

BKL-102-AR-A_32x24-1Consiliul Județean Arad, în colaborare cu Centrul Cultural Județean, organizează, în luna decembrie, cea de-a VIII-a ediție a Festivalului itinerant „Caravana Tradițiilor de Iarnă“.

Festivalul itinerant se va desfăşura în următoarele localităţi: vineri, 12 decembrie, la Pleşcuţa şi Vârfurile; sâmbătă, 13 decembrie, la Târnova şi Seleuş; duminică, 14 decembrie, la Covăsânţ şi Şiria; joi, 18 decembrie, la Sântana şi Curtici; vineri, 19 decembrie, la Şepreuş, Ineu, Şicula; sâmbătă, 20 decembrie, la Vinga şi Bata; duminică, 21 decembrie, la Frumuşeni, Cărand, Şeitin; marţi, 23 decembrie, la Arad.

„Conservarea și promovarea datinilor și a obiceiurilor folclorice de pe meleagurile arădene constituie un obiectiv prioritar în cadrul activităților desfășurate la Centrului Cultural Județean Arad. Așa cum ne-am obișnuit, Caravana Tradițiilor de Iarnă va aduce și anul acesta în fața publicului din orașele și satele județului Arad, soliști și ansambluri folclorice prestigioase, care ne vor bucura și primeni sufletele cu cântece, colinde și dansuri specifice perioadei din preajma sărbătorilor de iarnă“, a menționat Ana Maria Dragoş, directorul Centrului Cultural Judeţean Arad.

Programul Caravanei Tradițiilor de Iarnă în perioada 12 – 23 decembrie

Vineri, 12 decembrie:

ora 17.00, Căminul Cultural din comuna Vârfurile

În program: Grupul ”Lioara” din Arad, Dubașii din Julița, Feciorii Colindători, orchestra ”Rapsodia” din Arad, conducerea muzicală Vasile Rus, soliști Ioana Luguzan, Dana Han, Radu Vand.

ora 17.00, Căminul Cultural din comuna Pleșcuța

În program: Dubaşii din Săvârşin, ”Junii Țării Zărandului” din Pleșcuța, ansamblul ”Busuiocul” din Sântana, solişti: Paula Paşca şi Ionuţ Guver, Orchestra ”Rapsozii Zărandului” din Arad, conducerea muzicală Petrică Pașca, soliști Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Ionuț Langa.

Sâmbătă, 13 decembrie:

ora 17.00, Căminul Cultural din comuna Târnova

În program: Dubașii din Julița, orchestra ”Rapsozii Zărandului” din Arad, conducere muzicală Petrică Pașca, soliști: Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Ionuț Langa

ora 17.00, Căminul Cultural din comuna Seleuș

În program: Dubașii din Săvârșin, ansamblul ”Iorgovanul” din Şimand, Feciorii Colindători, Orchestra „Rapsodia” din Arad, conducere muzicală Vasile Rus, soliști Ioana Luguzan, Dana Han, Radu Vand

Duminică, 14 decembrie:

ora 16.00, Căminul Cultural din comuna Covăsânț

În program: ansamblul ”Bujorul” din Conop, Dubașii din Săvârșin, Grupul ”Lioara” din Arad, orchestra ”Rapsozii Zărandului” din Arad, conducerea muzicală Petrică Pașca, soliști Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Ionuț Langa

ora 17.00, Căminul Cultural din Șiria

În program: Dubașii din Julița, Ansamblul ”Florile Mureșului” din Vladimirescu, Ansamblul ”Spicul” din Olari, Ansamblul ”Bujorul” din Conop, orchestra ”General Music”, conducerea muzicală Florin Ionaș, soliști: Claudia Ionaș, Diana Selagea, Laurențiu Lazăr, Cristi Sălășan, Ionuț Langa

Joi, 18 decembrie:

ora 17.00, Primăria oraşului Sântana

În program: Dubașii din Julița, Ansamblul ”Busuiocul” din Sântana, solişti: Paula Paşca şi Ionuţ Guver, Orchestra ”General Music”, conducerea muzicală Florin Ionaș, soliști: Claudia Ionaș, Diana Selagea, Laurențiu Lazăr, Cristi Sălășan, Ionuț Langa

ora 18.00, Casa de Cultură Curtici

În program: Dubașii din Săvârșin, ansamblul ”Zărandul” din Arad, Grupul de colindători ”Lerui ler”, Orchestra ”Rapsozii Zărandului” din Arad, conducerea muzicală Petrică Pașca, soliști: Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Mădălin Chindriş

Vineri, 19 decembrie:

ora 16.00, Căminul Cultural din comuna Șepreuș

În program: Dubașii din Săvârșin, Feciorii Colindători, ansamblul ”Doina Mureșului” din Arad, Orchestra „Rapsodia” din Arad, conducere muzicală Vasile Rus, soliști: Ioana Luguzan, Dana Han, Radu Vand

ora 19.00, Casa de Cultură din Ineu

În program: grupul de colindatori „Lerui ler”, ansamblul ”Florile Mureşului” din Vladimirescu, ansamblul ”Spicul” din Olari, Orchestra ”General Music”, conducerea muzicală Florin Ionaș, soliști: Claudia Ionaș, Diana Selagea, Laurențiu Lazăr, Cristi Sălășan, Ionuț Langa

ora 19.00, Căminul Cultural din comuna Șicula

În program: Dubaşii din Juliţa, ansamblul „Doina Mureşului” din Arad, Formaţia „Armonia” din Arad, orchestra ”Rapsozii Zărandului” din Arad, conducerea muzicală Petrică Pașca, soliști: Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Mădălin Chindriş

Sâmbătă, 20 decembrie

ora 18.00, Căminul Cultural Vinga

În program: ansamblul ”Zărandul” din Arad, Grupul ”Lioara” din Arad, orchestra ”Rapsozii Zărandului” din Arad, conducerea muzicală Petrică Pașca, soliști: Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Mădălin Chindriş

ora 18.00, Căminul Cultural din comuna Bata

În program: Dubaşii din Juliţa, Grupul Folcloric ,,Bănăţăni şi Argeleni” din Săvârşin, Orchestra ”General Music”, conducerea muzicală Florin Ionaş, soliști: Claudia Ionaş, Diana Selagea, Laurențiu Lazăr, Cristi Sălășan, Ionuț Langa

Duminică, 21 decembrie: 

ora 17.00, Căminul Cultural din comuna Frumușeni

În program: Dubaşii din Săvârşin, Feciorii Colindători, ansamblul ”Zărandul” din Arad, Ansamblul ,,Bujorul” din Conop, Orchestra „Rapsodia” din Arad, conducere muzicală Vasile Rus, soliști: Ioana Luguzan, Dana Han, Radu Vand

ora 17.00, Căminul Cultural din comuna Cărand

În program: Dubaşii din Juliţa, ansamblul ”Busuiocul ” din Sântana, solişti: Paula Paşca şi Ionuţ Guver, orchestra ”General Music”, conducerea muzicală Florin Ionaş, soliști Claudia Ionaş, Diana Selagea, Laurențiu Lazăr, Cristi Sălăşan, Ionuț Langa

ora 18.00, Căminul Cultural din comuna Șeitin

În program: grupul de colindători „Lerui ler”, ansamblul ”Florile Mureşului” din Vladimirescu, ansamblul ”Spicul” din Olari, orchestra ”Rapsozii Zărandului” din Arad, conducerea muzicală Petrică Pașca, soliști: Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Mădălin Chindriş

Marți, 23 decembrie

ora 18.00, platoul din faţa Palatului Administrativ din Arad

În program: Dubașii din Julița, formaţia „Românașul” din Zimand, Grupul ”Lioara” din Arad, grupul de colindători „Lerui ler”, ansamblul ”Busuiocul” din Sântana, solişti: Paula Paşca şi Ionuţ Guver, ansamblul ,,Bujorul” din Conop, ansamblul ”Florile Mureşului” din Vladimirescu, ansamblul ”Spicul” din Olari, ansamblul „Doina Mureşului” din Arad, ansamblul ”Zărandul” din Arad, orchestra ”Rapsozii Zărandului” din Arad, conducerea muzicală Petrică Pașca, soliști: Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Ionuț Langa, orchestra „Rapsodia” din Arad, conducere muzicală Vasile Rus, soliști: Ioana Luguzan, Dana Han, Radu Vand, orchestra ”General Music”, conducerea muzicală Florin Ionaș, soliști: Claudia Ionaș, Diana Selagea, Laurențiu Lazăr, Cristi Sălășan, Ionuț Langa.

Share Button

comentarii

Leave a comment

libris.ro%20

Mai multe din Social

… Socializeaza …

Certificat Web ziare ziare-pe-net.ro stiri in timp real! Stiri Ziare