Preliminarii CM 2018: România, învinsă fără drept de apel de Polonia

Publicat de actualitati-arad in 11 Nov, 2016 | Parerea ta

minge-de-fotbalReprezentativa de fotbal a României a fost învinsă, vineri, pe Arena Naţională, cu scorul de 3-0, de selecţionata Poloniei, într-un meci contând pentru etapa a patra a Grupei E a preliminariilor Cupei Mondiale din 2018, marcat de numeroase incidente.

România a făcut un joc slab și a fost depășită la toate capitolele de Polonia, golurile fiind marcate de Kamil Grosicki (11) și Robert Lewandowski (83, 90+1 — penalty).

În minutul 42, un grup de suporteri români de la peluză au afișat un banner ”Rapid nu moare”, au aprins torțe și apoi le-au aruncat pe teren, spre portarul polonez Fabianski, meciul fiind întrerupt de arbitru circa 30 de secunde pentru îndepărtarea obiectelor pirotehnice.

În minutul 54, Lewandowski s-a prăbușit la pământ, după ce o petardă a explodat lângă el. Meciul s-a reluat după o întrerupere de circa două minute, în care arbitrul a discutat oficialii de pe margine, iar polonezul a primit îngrijiri medicale.

România va juca mai mult ca sigur următorul meci de acasă, cel cu Danemarca, din 27 martie, fără spectatori după incidentele de la meciul cu Polonia.

România: 12. Ciprian Tătărușanu – 2. Romario Benzar, 6. Vlad Chiricheș, 21. Dragoș Grigore (căpitan), 3. Alin Toșca – 5. Ovidiu Hoban (18. Andrei Prepeliță, 46), 15. Răzvan Marin – 8. Adrian Popa (9. Florin Andone, 46), 23. Nicolae Stanciu (13. Claudiu Keșeru, 82), 7. Alexandru Chipciu – 19. Bogdan Stancu. Selecționer: Christoph Daum.

Rezerve neutilizate: Costel Pantilimon, Silviu Lung jr., Cosmin Moți, Alexandru Maxim, Andrei Ivan, Iasmin Latovlevici, Eric Bicfalvi, Gabriel Enache, Cristian Săpunaru.