Praznicul de Pită Nouă Pecica 2015 – PROGRAM

Publicat de actualitati-arad in 10 Aug, 2015 | Parerea ta

afis Praznic 2015-1Tradiţionala sărbătoare câmpenească a oraşului Pecica va avea loc şi în acest an în preajma Adormirii Maicii Domnului, cu un program bogat.

Evenimentul se va ţine şi de această dată în Piaţa Regele Mihai I (cu excepţia programelor la care se specifică o altă locaţie).

Evenimentul începe de miercuri şi se încheie duminică noaptea.

Miercuri, 12 august

ora 18:00 – Cupa Spicul de Aur (terenul sintetic)

20:00 – Expoziţie mixtă „Arta ceramicii şi a picturii” – Asociaţia Pensionarilor (Casa de Cultură)

21:00 – Teatru: D’ale primăritului (Casa de Cultură)

Joi, 13 august

10:00 – Ziua Grupului de Acţiune Locală „Lunca Mureşului de Jos” (Sala Festivă a Primăriei)

18:00 – Cupa Spicul de Aur (terenul sintetic)

20:00 – Seară ecumenică (corurile bisericilor)

Vineri, 14 august

18:00 – Cupa Spicul de Aur (terenul sintetic)

18:30 – Ansamblul „Veteranii” din Arad

19:00 – Formaţia Búzavirág

19:40 – Radu Moş şi fetele

20:40 – Corul de femei din Turnu şi Variaşul Mare

21:00 – Csocsesz (Ungaria)

22:00 – Bal stradal cu formaţia Roulette

Sâmbătă, 15 august

10:00 – Slujbă la Mănăstirea Hodoş-Bodrog

10:00 – Sfinţirea cununilor de grâu la Biserica Greco-catolică

13:00 – Dezvelirea plăcii comemorative şi parastas la cimitirul din Bodrogul Vechi

14:00 – Masa amintirilor – moment de socializare şi moment artistic la Bodrogul Vechi

16:00 – Lansarea volumelor monografice la Bodrogul Vechi

17:00 – Întâlnirea cu satul de altădată la Bodrogul Vechi

18:00 – Cupa Spicul de Aur (terenul sintetic) – finalele

19:00 – Ansamblul „Păstrătorii Tradiţiilor” din Şicula

19:30 – Dans modern cu formaţiile Clubului Elevilor Pecica

20:00 – Dans modern cu formaţia Forever

20:20 – Formaţia Romaflores

20:50 – Premierea sportivilor cu rezultate la judo

21:10 – Zumba

22:00 – Paula Seling

23:00 – Discotecă

Duminică, 16 august

09:00 – Concurs de gătit la ceaun la Ferma de Bivoli

10:30 – Şedinţa festivă a Consiliului Local (Sala Festivă a Primăriei)

12:30 – Sfinţirea pâinii noi în Piaţa Regele Mihai I

13:30 – Jurizare şi degustare Concurs de gătit la ceaun (Ferma de Bivoli)

17:00 – Concurs de prins purcei (Parcul Sfânta Treime)

18:00 – Demonstraţie canină Kalypsoland Turnu (Parcul Sfânta Treime)

18:30 – Formaţia Torneana

18:50 – Muguri de Păstrători

19:00 – Ansamblul sârbesc Kud Kolo din Arad

19:15 – Formaţia Búzavirág

20:15 – Spectacol cu Ansamblul „Păstrătorii Tradiţiei”

22:00 – Ansamblul „Crişana” din Oradea cu Corina Szatmari şi celebrul „Zbiciul”

24:00 – Foc de artificii.

Share Button

comentarii

Leave a comment

libris.ro%20

Mai multe din Comunicate de presa

… Socializeaza …

Certificat Web ziare ziare-pe-net.ro stiri in timp real! Stiri Ziare