Portugalia a câştigat titlul european pentru prima oară în istoria sa

Publicat de actualitati-arad in 11 Jul, 2016 | Parerea ta

minge-de-fotbalReprezentativa Portugaliei a învins, duminică, pe Stade de France, cu scorul de 1-0 (0-0), după prelungiri, selecţionata Franţei, şi a câştigat Campionatul European de Fotbal pentru prima oară în istoria sa.

Golul Portugaliei a venit în prelungirile meciului. În minutul 109, Eder a scăpat de un adversar și a șutat de la 20 de metri, iar mingea s-a oprit în plasa porții francezilor.

Portugalia, deși fără vedeta Ronaldo (accidentat și înlocuit în min. 23), a cucerit primul său mare trofeu, după ce a pierdut finala Euro 2004, pe teren propriu.

Franța rămâne cu două titluri europene (1984, 2000) și unul mondial (1998), pierzând a doua sa finală, după cea de la Cupa Mondială din 2006.