Ziarul electronic al arădenilor

Gala Sportului Arădean. VEZI care sunt cei mai buni sportivi în 2017

Cei mai buni sportivi ai Aradului au fost premiați, miercuri seara, în cadrul unei gale care a ajuns, anul acesta, la cea de-a XI-a ediție.

La Gala Sportului Arădean, ediția 2017, eveniment organizat de Primăria Municipiului, Centrul Municipal de Cultură  şi Atrium Mall, au fost premiate cele mai valoroase performanţe naţionale şi internaţionale obţinute de sportivii şi antrenorii arădeni la competiţiile din cursul acestui an.

Evenimentul s-a desfășurat la Atrium Mall și au fost acordate premii şi distincţii pentru primii 10 sportivi arădeni, echipa anului, antrenorul anului, clubul anului, managerul sportiv al anului, descoperitori de talente, premiul pentru întreaga carieră, bursa „Eugen Roman“.

Premiile și distincțiile au fost acordate de primarul Gheorghe Falcă și viceprimarul Călin Bibarț.

Cei mai buni sportivi ai Aradului în anul 2017:

1. Dumitru Captari (haltere, CS AMEFA Arad)

2. Gabriel Bocşer (gimnastică aerobică, CS Universitatea Arad)

3. Daniela Dodean (tenis de masă, CS Municipal Arad)

4-5. Luciana Condurache și Daniela Gărgar (haltere, CS Municipal Arad) – câte două medalii de aur şi câte una de argint la Campionatul European de junioare, multiple medaliate naţional şi câştigătoare de Cupa României

6. Cristina Simion (atletism, CS Universitatea Arad) – argint la Campionatul European de cros pe echipe, două titluri balcanice în proba de 5.000 m şi cros, trei medalii de bronz la Campionatele Naţionale în probele de 1.500 m, 5.000 m şi cros

7. Mihai Mihuţ (lupte greco-romane, CS Astra Arad) – campion naţional îndividual la toate categoriile de vârstă: juniori, tineret, seniori, dar şi cu echipa CS Astra Arad, un loc 2 la o etapă din cadrul Cupei Mondiale de seniori, două locuri 7 la „europenele” de seniori de la Belgrad, respectiv, „Mondialele” de seniori din Italia

8-9. Francesca Morar și Zsofia Meszar (gimnastică aerobică, CS Universitatea Arad) – câte o medalie de aur în proba de grup şi o alta de argint în proba pe echipe la Campionatul European de junioare

10. Mădălina Florea (atletism, CS Universitatea Arad) – multiplă medaliată naţională, un loc 4 în proba de 10.000 m la Cupa Europeană de seniori cu echipa României, o medalie de bronz în cadrul aceleaşi probe de 10.000 m la Jocurile Francofone şi un  loc 4 în proba de 5.000m la Jocurile Francofone

Alte distincții:

Echipa anului: CS Astra Arad – lupte greco-romane

Clubul anului: CS Universitatea Arad

Managerul anului: Ovidiu Şerban (preşedinte, CS Universitatea Arad)

Antrenorul anului: Gheorghe Biriş (haltere, CS AMEFA Arad)

Pentru întreaga carieră: Sorin Babii (tir, CS Municipal Arad) şi Francisc Tisza (fotbal, CS Atletico Arad)

Descoperitori talente: Adrian Jigău (haltere, CS Municipal Arad) şi Sebastian Lucaci (înot, CSŞ Gloria Arad)

Bursa „Eugen Roman“: Angela Morar (tenis de masă, CS Municipal Arad)

Laureaţii anului: George Ienciu (kaiac, CSŞ Gloria Arad) Sonia Ichim (gimnastică ritmică, CS Municipal Arad) şi Luca Kunszabo (judo, CS Universitatea Arad)

Premii speciale:

Alexia Băşcărău (înot, CSŞ Gloria Arad),

Vlad Păcurar (ciclism, Sport Competition Arad)

Robert Mureşan (motociclism, Las Vegas Racing Team Arad)

Daria Haristiade (tir, CS Municipal Arad)

Adrian Meseşan (karate, Tiger Club Karate Arad)

Sorin Mîneran (atletism, CS Universitatea Arad)

Experienţa Multisport

Şah Club Vados Arad

Asociaţia Judeţeană de Fotbal Arad

Banzai Karate Club Arad

Marius Copil (tenis, CS Municipal Arad)

Marius Bodea (pescuit sportiv).

Share Button

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *