Câștigătorii concursului – festival internațional de artă „Theatrum Mundi“

Publicat de actualitati-arad in 29 May, 2017 | Parerea ta

În 26 și 27 mai, la Colegiul Național „Moise Nicoară” din Arad s-a desfășurat ediția a XIII-a a concursului – festival internațional de artă pentru elevi, studenți și profesori Theatrum Mundi, o ediție ce a vibrat de frumusețea și arta celor tineri.

Festivalul a fost organizat în acest an de Colegiul Național „Moise Nicoară“ și Fundația „Moise Nicoară“,  alături de parteneri importanți: Inspectoratul Școlar Județean Arad, Casa Corpului Didactic Alexandru Gavra Arad, Edu Moodle România, Association Triphazé  Arts Visuels, Franța, Istituto Comprensivo CastelDaccia Italia, în colaborare cu Liceul Tehnologic Francisc Neuman Arad, FotoClub Arad, Fundația Takacs Arad și Editura Nomina Pitești.

Juriul a fost format din:  Marcela Alexandrescu – artist plastic, Cluj-Napoca, Cecilia Liana Bărbos–profesor, Liceul Teoretic „I. Bathory“ Cluj Napoca, Oltea Blaga – actriță, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad, Nela Bratu –profesor, Colegiul Naţional „Moise Nicoară” Arad, Maria Nicoleta Brola – profesor, Colegiul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad, Mircea Boran –preşedinte Fotoclub Arad, Marie France Cadiou – artist plastic, Association Triphazé  Arts Visuels, Franța, Dan Codre –Digi24, Sabrina Iașchevici – actriță, Teatrul Odeon și UnTeatru București, Raul Lucaci – actor,

Teatrul de Animație Piticot, colaborator Cetatea Voluntarilor Arad, Anca Lupei – inspector pentru proiecte, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Ioana Florentina Manciu – actriță și studentă–doctorand la UNATC București, Andreia Maxim –inspector școlar pentru Monitorizarea programelor privind accesul la educație , Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Mirela Mureşan –profesor, Colegiul Naţional „Moise Nicoară” Arad, Laura Orban –inspector limba română, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Flory  Takacs –artist plastic, Fundaţia Takacs şi Takacs Gallery Arad,  Mariana Tocaciu –inspector educativ, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Bogdan Țigan – artist plastic, Arad, Ionuț Vișan –actor,Teatrul Mic, Teatrul Toma Caragiu Ploiești și  UnTeatru București.

Vineri după-amiază, în sala festivă a Colegiului Naţional „Moise Nicoară”, în prezenţa juriului, a participanţilor şi a invitaţilor, dar şi a directorilor instituţiei, prof. Diana Achim şi prof. Maria Haş, a avut loc deschiderea festivalului, în cadrul căreia invitatul special, violonistul Ștefan Șimonca – Oprița, a încântat publicul. Tot vineri, elevii, studenții și profesorii au luat parte la secţiunile care s-au desfăşurat simultan: artă plastică, fotografie, film, interpretare muzicală, recitare şi monolog. (…)

Tradițională deja este organizarea în prima zi de festival a unui workshop transdisciplinar. Anul acesta, workshopul s-a adresat cadrelor didactice și elevilor şi  a fost intitulat „Valenţele măștii în artă”.

Coordonat de prof. dr.  Diana Achim, directorul Colegiului Național Moise Nicoară  și de prof. dr. Diana Şimonca – Opriţa, șefa catedrei de limba română de la Colegiul Naţional „Moise Nicoară“, atelierul a făcut apel la mai multe arte pentru a surprinde emoțiile ce se ascund în  spatele (sau sunt transmise uneori tocmai prin intermediul) măștilor noastre: fotografie, muzică, artă susținută exemplificativ tot de invitatul nostru, Ștefan Șimonca – Oprița, film, literatură, picture, sculptură.

Sâmbătă, 27 mai, s-au desfăşurat secţiunea spectacol teatral, momentele artistice susţinute de elevi ai Colegiului Naţional „Moise Nicoară” şi premierea pe secţiuni. Având în vedere că pentru buna desfăşurare a festivalului, în organizare sunt implicaţi profesori și elevi voluntari ai Colegiului Naţional „Moise Nicoară”, şi festivalul este prezentat tot de elevi și chiar de foști elevi, ce revin cu plăcere an de an în organizarea acestuia.

Prezentatorii acestei ediții au fost: Christian Ardeu, absolvent al Colegiului Național „Moise Nicoară“ din 2011, Cristiana Vlaiconi, absolventa generației 2017 a aceluiași colegiu, Thomas Sauliuc, elev în clasa a X-a a Colegiului Național „Moise Nicoară“ și Val Ilisie, elev în clasa a X-a a Colegiului Național Preparandia „Dimitrie Țichindeal“.

Premiile au fost simbolice, constând în trofee şi diplome realizate de organizatori, dar şi într-un exemplar al cărții „Pe drumuri de poveste. Tărâmuri arădene“, carte scrisă de 21 de elevi ai Colegiului Național „Moise Nicoară“, elevi talentați, iubitori de literatură și mulți dintre ei olimpici la limba și literatura română, carte tipărită la Editura Nomina și care a beneficiat de o lansare în cadrul festivalului. (…)

Premiile ediției:

Secțiunea „Scriere de text dramatic“ – Gimnaziu

Premiul special – Schneider Ingrid, Liceul Național de Informatică Arad, profesor coordonator Cordoș Florina

Secțiunea Scriere de text dramatic – Liceu

Premiul I –  Teofil Frențiu, Liceul C. D. Loga Caransebeș, profesor coordonator Frențiu Maria,  Colegiul Național „Traian Doda “ Caransebeș

Premiul II – Theater AMG, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesori coordonatori Georgiana Maria, Victor Maria

Premiul III – Cristina Hotăran, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad,  profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă

Mențiune – Burcușel Ana, Colegiul Economic Arad, profesor coordonator Felicia Barbura

Premiu special – Ioana Crișan, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad,  profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă

Secțiunea „Muzică“ – participare indirectă

Premiul special – Mihai Claudia Ionela, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați, profesor coordonator Dănăilă Laura Marilena

Secțiunea „Muzică“ – participare directă

Gimnaziu

Premiul I – Radu Preda, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad,  profesor coordonator Cristina Pușcaș

Premiul II – Victoria Matekovits, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad,  profesori coordonatori Simona Kramer, Lavinia Pîrv

Liceu

Premiul I –  Laura Suciu, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul II – Henrietta Balaj, Valentin Maria, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn”  și Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad, profesori coordonatori Georgiana Maria, Victor Maria

Premiul III – Simona Bodonea, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad, ,  profesor coordonator Cristina Pușcaș

Secțiunea Fotografie

Gimnaziu

Premiul I – Văt Leana, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonatorcLuminița Ciurel

Premiul II – Simgenur Günaydin, Mehmet Akif Ortaokulu, Turkey, profesor coordonator Özgür Karadeniz

Premiul III – Lucrare colectivă, Gr. Cuv. Parascheva, Iași, România, profesor coordonator Cornelia Ursu

Mențiune – Brigitte Todoran, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Francisc Schmidt

Liceu

Premiul I – Maria Moździerzewska, VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, Warsaw, Poland, profesor coordonator Małgorzata Malczyk

Premiul II – Maria Țica, Colegiul Național „Moise Nicoară“ Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Premiul III – Simina Ureche, Colegiul Național „Elena Ghiba Birta“ Arad, profesor coordonator Laura Putnic

Mențiune – Adelin Suciu, Colegiul Național „Moise Nicoară“ Arad, profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă

Premiu special – Beatriz  Rainha, Escola Secundária Alcaides de Faria, Portugal, profesor coordonator Maria Olinda Alves de Sousa Martins

Premiu special – Raul Incicău, Liceul Tehnologic Chișineu – Criș, profesor coordonator Cristian Codrean

Premiu special – Alexandra Mândra, Colegiul Național „Moise Nicoară“ Arad, profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă

Premiu special – Rebecca Pui, Liceul Național de Informatică, Arad, profesor coordonator Carmen Rus

Premiu special – Purtan Andreea Larisa, Liceul Tehnologic Chișineu – Criș, profesor coordonator Carmen Crețu

Premiu special – Adeline Barbatei, Colegiul Național Vasile Goldiș Arad, profesor coordonator Livia Nadiș

Studenți

Premiul I – George Mihaila, Jack F. Owens Campus Delaware Technical Community College, USA, profesor coordonator Brent Mitchell

Premiul II – Teona Goreci, Universitatea din Strasbourg, Franța

Premiul III – Raul Incicău, Facultatea de Teologie Ortodoxă  „Ilarion V. Felea”, Arad, profesor coordonator Marcel Tang

Secțiunea Pictură „Mihai Takacs“

Primar

Premiul I – Călin Ioan Crețu, Liceul Teoretic „Mihai Veliciu“ Chişineu-Criş, profesor coordonator Galea Sorina

Premiul II – Ursaciuc Ana Maria, Colegiul De Arte „Sabin Dragoi” Arad, profesor coordonator Florea Adriana

Premiul III – Niculai Ica Giulia, Școala Gimnazială „Teodor Păcățian” Ususău, profesor coordonator Tudor Diana Ioana

Mențiune – Baranyai Maya, Colegiul De Arte „Sabin Dragoi” Arad, profesor coordonator Florea Adriana

Gimnaziu

Premiul I – Batău Patricia, Colegiul Național „Moise Nicoară“ Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Premiul II – Frumosu Valentin Florin, Colegiul Național „Moise Nicoară“ Arad, profesor coordonator Simona Kramer

Premiul III – Circa- Chirilă Anyia, Colegiul Național „Moise Nicoară“ Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Mențiune – Moiș Mihai, Școala Gimnazială Uivar, Jud. Timiș, profesor coordonator Kramer Manfred Leonhard

Premiu special –  imaginea festivalului –  Circa- Chirilă Anyia, Cilibia Mălina, Ciobanu Lara, Cotigă Roxana, Lazăr Irina, Popa Otilia, Brînzan Dan, Ugron Bogdan, Berari Rareș, Colegiul Național Moise Nicoară Arad, profesor coordonator Mihaela Radu

Premiu special – Guiu Melisa, Liceul Teoretic „Mihai Veliciu“ Chişineu-Criş, profesor coordonator Uzun Sebastian

Premiu special – Cemre Yildirim, Mehmet Akif Ortaokulu, Turkey, profesor coordonator Özgür Karadeniz

Liceu

Premiul I – Julia Gluźniewicz, VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, Warsaw, Poland, profesor coordonator Małgorzata Malczyk

Premiul II – Stanciov Deian, Colegiul Național „Moise Nicoară“ Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Premiul III – Avrămuț Cristina, Colegiul Național „Moise Nicoară“ Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Mențiune – Balint Alexandra Marcela, Liceul Tehnologic Chișineu – Criș, profesor coordonator Carmen Crețu

Premiu special – Raluca Berceni, Colegiul Național „Moise Nicoară“ Arad, profesor coordonator Luminița Ciurel

Premiu special – Cătălina Andrei, Colegiul Economic Arad, profesor coordonator Iuliana Radu

Premiu special – Iuliana Constantin, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați, profesor coordonator Dănăilă Laura Marilena

Secțiunea Monolog și Recitare – participare indirectă

Premiul I – Borcea Maria, Școala Gimnazială Nr 29 Mihai Viteazul, Constanța, profesor coordonator Camelia Cantaragiu

Premiul II – Cealera Tibi, Școala Gimnazială Nr 29 Mihai Viteazul, Constanța, profesor coordonator Camelia Cantaragiu

Secțiunea Monolog și Recitare – participare directă

Gimnaziu

Premiul I – Panin Alexandra Irina, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea

Premiul II – Ciul Oana, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea

Premiul III – Martin Amalia, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea

Mențiune – Măduța Paula, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea

Premiul special – Bulzan Bianca, Liceul Național de Informatică Arad, profesori coordonatori Florina Păsculescu, Andreea Stănculea

Liceu

Premiul I – Kett Andreea, Liceul Tehnologic „Francisc Neuman“ Arad, profesor coordonator Camelia Nan

Premiul II – Sergiu Vernica, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul III – Raluca Ille, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Secțiunea Film

Gimnaziu

Două premii I – filmele „Ce înseamnă să trăim frumos?“ și  „Timpul și vorbele“, Colegiul Național „Vasile Goldiș“ Arad, profesor coordonator Cristian Miclean

Premiul II – filmul „Timișoara“, Liceul Teoretic „Alexandru Mocioni“, Ciacova Jud. Timiș, profesor coordonator Poenariu Oana Monica

Premiul III – filmul „A land of many colours“, Liceul Teoretic „Alexandru Mocioni“, Ciacova Jud. Timiș, profesor coordonator Pethő Judith

Mențiune – filmul „Frozen with students“, Istituto Comprensivo Casteldaccia, Italia, profesor coordonator Seidita Giuseppa

Premiul special – filmul „Multicolored box“, Grădinița Cuv. Parascheva, Iași, professor coordonator Cornelia Ursu

Premiul special pentru interpretare feminină – fetele din filmul „A land of many colours“, Liceul Teoretic „Alexandru Mocioni“, Ciacova Jud. Timiș, profesor coordonator Pethő Judith

Premiul special pentru interpretare masculină – Marius Frujină din filmul „Timișoara“, Liceul Teoretic „Alexandru Mocioni“, Ciacova Jud. Timiș, profesor coordonator Poenariu Oana Monica

Liceu

Premiul I – filmul „Capturarea bobocilor – Vestul Sălbatic 2016“, Liceul Teoretic „Mihai Veliciu” Chișineu – Criș, regizor Rus Bogdan, professor coordinator Badea Cristina

Premiul II – filmul „Întâlniri pretextuale“, Colegiul Național „Vasile Goldiș“ Arad, regizor Eric Manta, profesor coordonator Livia Nadiș

Premiul III – filmul „99%“, Colegiul Național „Moise Nicoară“ Arad, regizor Anca Șișu, profesori coordonatori Daniela Cameniță, Delia Ilea

Mențiune – filmul „Duși cu… duhul!“, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul special – filmul „Euroweek 2016“, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad, realizator Tia Alb, profesor coordonator Camelia Circa – Chirilă

Premiul special – filmul „Welcome to Romania!“, Liceul Tehnologic „Francisc Neuman“ Arad, regizor Istrate Mihai Alexandru, profesori coordonatori Nan Camelia, Roșu Cristina

Premiul special – filmul „Inspecția sanitară“, Liceul „Atanasie Marienescu“ Lipova, profesor coordonator Opriș Ancuța

Premiul special pentru interpretare feminină – Bianca Tîrșin din filmul „Întâlniri pretextuale“, Colegiul Național „Vasile Goldiș“ Arad, regizor Eric Manta, profesor coordonator Livia Nadiș

Premiul special pentru interpretare masculină – Răzvan Chirilă din filmul „Întâlniri pretextuale“, Colegiul Național „Vasile Goldiș“ Arad, regizor Eric Manta, profesor coordonator Livia Nadiș

Secțiunea Spectacol teatral – participări indirecte

Gimnaziu

Premiul I – spectacolul „Ce-i patria?“ de Dumitru Matcovschi, Trupa „Micul Prinț“, Școala de Artă Criuleni Republica Moldova, profesor coordonator Natalia Dumitrașco.

Premiul II – spectacolul „Făt-Frumos și Zmeul Zmeilor“ de Valeriu Butulescu, Trupa Ghioceii Școala Gimnazială nr. 7, Mediaș, profesori cordonatori Daniela Jica și Dan Moldovan.

Premiul III – spectacolul „Dl. Goe“ adaptare după I. L. Caragiale, Trupa ART’S Școala Gimnazială nr. 29, Mihai Viteazul, Constanța, profesor coordonator Camelia Cantaragiu.

Mențiune – „Diversitate“, spectacol de pantonimă, Trupa Micul Prinț, Școala de Artă Criuleni Republica Moldova, profesor  coordonator Natalia Dumitrașco.

Premiul special – spectacolul „Bubico“ adaptare după I. L. Caragiale, Trupa ART’S Școala Gimnazială nr. 29, Mihai Viteazul, Constanța, profesor coordonator Camelia Cantaragiu.

Liceu

Premiul I – spectacolul „Cititorul de contoare“ de Dan Mihăescu și Grigore Pop – Trupa Contrast, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați, profesori coordonatori Simona Stoica și Eleny Cojocaru

Premiul II – spectacolul „O inspecțiune“ după I.L. Caragiale – Trupa Contrast, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați, profesori coordonatori Simona Stoica și Eleny Cojocaru

Secțiunea spectacol teatRAL – participări directe

Gimnaziu

Premiul I – spectacolul „Musee haut, musee bas“ de Jean-Michel Ribes, Trupa Miniamifran, Palatul Copiilor Arad, profesor coordonator Gabriela Pavel

Premiul II – spectacolul „Judecata lui Bibi“  de elevii Cristian Budean, Monika Lamoly, Andreea Olescu și Sara Gabor, Trupa Mini AMG, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul III – spectacolul „Cum să înțeleg țăranii“ de I.L. Caragiale, trupa Act4U, Liceul Național de Informatică, Arad, profesor coordonator Florina Păsculescu

Mențiune – spectacolul „Dream but still Reality“ de eleva Lancea Alexandra, trupa That-Team, Şcoala Gimnazială „Aurel Vlaicu“ Arad, profesori coordonatori Stretcu Andreea,  Petrescu Andrea

Premiul special pentru interpretare feminină – Amina Ștefan, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul special pentru interpretare masculină – Darius Gabor, Palatul Copiilor Arad, profesor coordonator Gabriela Pavel

Liceu

Premiul I – spectacolul „Sânziana și Pepelea“ de V. Alecsandri, d’Art, Colegiul Național „Vasile Goldiș“ Arad, profesori coordonatori prof. Cristian Miclean, actrița Alina Danciu

Premiul II – spectacolul „Bârfe, șmenuri, șușanele“,  adaptare după Jean-Michel Ribes, Trupa Teatrix, Palatul Copiilor Arad, profesor coordonator Gabriela Pavel

Premiul III – spectacolul „Visul unei nopți de vară“, adaptare după William Shakespeare, trupa Pan-Philos, Liceul Național de Informatică, Arad, profesori coordonatori prof. Farcaș Angelica, actori: Tofan Mariana, Florea Constantin

Mențiune – spectacolul „Uite vaca, nu e vaca…“ de eleva Raluca Ille și Theater AMG, după o idee de Octavian Sava , trupa AMG, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad, profesor coordonator Georgiana Maria

Premiul special pentru interpretare feminină – Denisa Popa, Colegiul Național „Vasile Goldiș“ Arad, profesori coordonatori prof. Cristian Miclean, actrița Alina Danciu

Premiul special pentru interpretare masculină – Vlad Drijman, Palatul Copiilor Arad, profesor coordonator Gabriela Pavel

Comunicat de presă

Share Button

comentarii

Leave a comment

libris.ro%20

Mai multe din Comunicate de presa

… Socializeaza …

Certificat Web ziare ziare-pe-net.ro stiri in timp real! Stiri Ziare