Astra Giurgiu a câştigat Cupa României

Publicat de actualitati-arad in 23 May, 2014 | Parerea ta

minge-fotbal3Formația Astra Giurgiu a pentru prima dată Cupa României la fotbal, după ce a învins Steaua Bucureşti cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, vineri seara, pe Arena Naţională din Capitală.

După 120 de minute scorul era egal, 0-0.

La loviturile de departajare pentru Steaua au marcat Keşeru şi Szukala, în timp ce Varela şi Pintilii au ratat.

Pentru Astra au marcat Laban, Morais, Budescu şi Yazalde, iar Cristescu a ratat.

Steaua a jucat în inferioritate numerică din minutul 53, când Sânmărtean a fost eliminat după un fault asupra lui Budescu.

Astra a rămas în inferioritate în minutul 97, când Alibec a fost eliminat pentru un fault asupra lui Varela.

Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan, ajutat de asistenţii Octavian Şovre şi Miklós Nagy şi de asistenţii suplimentari Istvan Kovacs şi Adrian Comănescu.